מענקים לעמותות

מענקים לעמותות – כיצד מחולקת 'העוגה' בין העמותות בישראל?

כתבה שהתפרסמה בחודש במרץ בעיתון 'כלכליסט' עסקה בפער העצום הקיים בין נתוני משרד המשפטים לגבי ארגוני המגזר השלישי בישראל ותוצאות מחקר שערך ארגון 'מידות'. נראה כי מספר העמותות הפועלות לקידום שינוי חברתי וסיוע לאוכלוסיות חלשות הינו נמוך בפועל באופן משמעותי והתקציבים מהם נהנות עמותות אלו נמוך גם הוא באופן ניכר. מצב זה מדגיש את החשיבות של התנהלות מקצועית של העמותות ושימוש בשירותי גיוס משאבים מקצועיים שיסייעו להשיג מענקים לעמותות הללו בהיקפים שיאפשרו להן להמשיך בפעילותן ואף להרחיבה.

התחרות על מענקים לעמותות היא עצומה!

על פי נתוני משרד המשפטים בארץ פועלות כמעט 40 אלף עמותות. עם זאת, במסגרת פרויקט מיפוי הארגונים החברתיים הפועלים בישראל, ארגון 'מידות' בדק ומצא שבכל הנוגע לעמותות שעוסקות בנושאים חברתיים ומעניקות סיוע, נראה שישנן רק 622 כאלו שאכן פעילות ומנהלות תקציב של יותר ממיליון שקלים בשנה. כל היתר הינן מוסדות ציבור כמו בתי חולים, מוסדות השכלה (אוניברסיטאות, מכללות ובתי ספר), ארגונים המספקים שירותי דת, ועדי עובדים וכדומה, כלומר ארגונים שאינם בעלי פעילות חברתית מובהקת, וכן ארגונים בעלי תקציב שנתי נמוך יותר ממיליון ₪ בחודש, שיכול להצביע על פעילות בלתי משמעותית ויציבה.

פרויקט מיפוי הארגונים החברתיים של 'מידות' מצביע גם על כך שמתוך נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על תקציב כולל של כמעט 128 מיליארד ₪ ממנו נהנות העמותות בארץ, העמותות החברתיות נהנות מתקציב כולל של כמעט 10 מיליארד ₪ בלבד. אחד הנתונים המצביעים באופן המשמעותי ביותר על הפערים בין הארגונים השונים הוא החלק של 12 עמותות בלבד ב'עוגה' של התקציבים – 33%(!). 12 עמותות אלו מתנהלות עם תקציב שנתי של מעל 100 מיליון ₪ בשנה, בעוד 323 עמותות פועלות עם תקציב שנתי של פחות מ-5 מיליון ₪, וחלקן ב'עוגה' עומד על פחות מ-8 אחוזים.

כיצד להשיג מענקים לעמותות ולהגדיל את התקציב השנתי?

במצב בו ישנו מספר מצומצם של ארגונים אשר זוכה לחלק הארי מסכומי מענקים לעמותות שמחולקים בכל שנה, יתר העמותות נתקלות בקושי רב יותר להשיג מענקים למימון פרויקטים וכן פעילותן השוטפת. ליווי מקצועי לתמיכה במערך גיוס משאבים לעמותה יכול לעזור לארגון בהתייעלות הנדרשת ובהשגת תוצאות טובות יותר מתהליכי גיוס כספים. חברת גיוס כספים מקצועית תדע לאתר את הגופים המתאימים לפעילות העמותה ואשר ישנו סיכוי רב יותר שיענו בחיוב לבקשת מענק. יתרה מכך, פניה בזמן, באופן הנכון יגדילו את הסיכוי לקבלת מענק לעמותה.

אנחנו יודעים איך לסייע לכם לגייס מענקים לעמותות

מכתב בקשה למענק לעמותה יכול להידחות בגלל סיבות רבות, וחשוב ביותר להימנע מראש מטעויות שיביאו לסירוב. הצגה וניסוח נכון של העמותה, פעילותה והתנהלותה, בצירוף המסמכים הנכונים ותוך הבלטת האלמנטים הספציפיים שידברו לכל תורם פוטנציאלי באופן ייחודי יגדילו את הסיכוי להשגת תקציב מרבי עבור העמותה. לשם כך דרושה היכרות מקיפה של עולם הפילנתרופיה, מגוון ערוצי המימון האפשריים והדרכים הנכונות להתנהל כדי להפיק מהם את התוצאה הטובה ביותר. היכרות עם הגופים והתורמים הפרטיים ושיקוליהם במתן מענקים לעמותות היא המפתח לניהול תהליך גיוס משאבים מצליח, ייצוב כלכלי של עמותה ואף הגדלת התקציב השנתי שלה. אנחנו נדע לסייע לכם בגיוס מענקים לעמותה שלכם. צרו עמנו קשר בהקדם.

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן