‘זכור לאברהם’ – קרן פילנתרופית / חני סודרי

קרן ‘זכור לאברהם’ נוסדה על ידי שלמה אדולפו פיצ’וטו, מיליארדר יהודי-ברזיאלי להנצחת זכר בנו אברהם, אשר נחטף ונרצח על ידי חברי כנופיה בברזיל. הקרן נוסדה במטרה לסייע בבניית 21 בתי כנסת בישראל, כנגד כל אחת משנות חיי בנו, אשר נרצח  בהיותו בן 21. המשפחה הגיעה לארץ לקבורת הבן, ופיצ’וטו החליט להישאר בישראל עד לתום השלושים. הרעיון לייסוד הקרן עלה בעת ביקורו אצל הרב אליהו בקשי-דורון, הראשון לציון לשעבר, אשר בהמשך נענה לבקשת פיצ’וטו לעמוד בראש הקרן.

הקרן מימנה בתי כנסת, תוך מתן העדפה לקהילות בשכונות חדשות, אשר כבר התחילו בפעולות הבניה אך נאלצו להפסיקן עקב בעיות תקציב. לאחר שהושלם היעד של בניית 21 בתי כנסת, הודיע פיצ’וטו כי ימשיך את פעילות הקרן, ואכן פעילות הקרן נמשכת, ובתי כנסת נוספים מוקמים בתמיכת הקרן בישראל.

אמנם ישנם מקרים בהם קרנות פילנתרופיות יוזמות את הפניה לעמותות וארגונים אחרים בעלי אופי חברתי וציבורי, אך במרבית המקרים, מענקים לעמותות ניתנים רק לאחר תהליך סינון של מכתבי בקשה ובחינת עמידתם בקריטריונים שלהן. קרן ‘זכור  לאברהם’ גם היא בחרה את בתי הכנסת לאחר תהליך מיון קפדני שנערך על ידי ועדה שתפקידה לבחון בקשות המימון עבור בניית בתי הכנסת.

קרנות פילנתרופיות נבדלות אלו מאלו במאפיינים שונים, ביניהם תחומי הפעילות שלהן, וסוגי מענקים לעמותות שהן מחלקות. קרן ‘זכור לאברהם’ הינה דוגמה לקרן פילנתרופית אשר מחזיקה במטרה אחת ספציפית ומוגדרת והמענקים שהיא מחלקת הינם לצורך מימון פרויקטים של בנייה בלבד. בנוסף לסוג תמיכה מסוג זה, ניתן למנות ארבעה סוגי מענקים נוספים שניתן לקבל מקרנות פילנתרופיות כגון מענקים עבור פרויקטים מיועדים, עבור מימון שוטף של פעילות העמותה, מענקים מותנים בהשגת סכום מקביל מתרומה ממקור אחר (matching) וכן מענקים עבור פרויקטים מיועדים – מענקים אשר מיועדים למיזמים חדשים של עמותות שפועלות פחות משנתיים ואינן מחזיקות באישור ניהול תקין. בעוד קרנות פילנתרופיות רבות מציעות רק סוג אחד של מענקים, אחרות מאפשרות הגשת בקשות למספר סוגי מענקים.

כאמור, קרנות פילנתרופיות נבדלות גם בתחומי הפעילות שלהן, כגון חינוך, רווחה, בריאות, דת, תרבות ואומנות, סביבה וכו’. בעוד ישנן קרנות אשר מתמקדות בתחום פעילות אחד, אחרות פועלות במספר תחומים במקביל. במקרים אחרים, לא מוגדרים בתקנון הקרן תחומי פעילות ברורים, ובחירת עמותות או פרויקטים לתמיכה מוטלת להחלטת נאמני הקרן.

בכדי להבטיח הצלחת תהליך גיוס משאבים ומענקים מקרנות פילנתרופיות על עמותות להבין מהם תחומי הפעילות וסוגי המענקים שמציעות קרנות פילנתרופיות שונות כדי לאתר את המתאימות לתחום הפעילות שלהן וסוג המענק הדרוש שלהן. הפניית בקשות מימון לקרנות הנכונות מעלה באופן משמעותי את הסיכוי לקבלת מענקים ומנתבת את מאמצי העמותה באפיקים יעילים יותר.

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן