גיוס כספים לעמותות: על ידי חברה חיצונית או שכיר בעמותה ? / חני סודרי

 

רוב העמותות והמלכ”רים בארץ מתקיימים על בסיס תרומות אשר מושגות על ידי גיוס כספים, אשר מתבצע לעיתים על ידי אחד מעובדי או מתנדבי העמותה או על ידי מגייס כספים עצמאי. היות ומגייס הכספים לרוב חווה דלתות אשר נסגרות בפניו פעם אחר פעם, בכדי להצליח בתפקיד זה, דרוש אדם אופטימי ומלא ביטחון. מגייס כספים נדרש לרדוף אחר תורמים פוטנציאליים ללא לאות, במטרה להביא לעמותה בסופו של דבר את הדבר לו היא זקוקה הכי הרבה – תרומות.

מלאכת גיוס תרומות לעמותות עלולה להיות מתישה, ובמקרים רבים אינה מביאה את התוצאה המיוחלת. ניתן להצביע על הבדלים בדפוסי גיוס כספים בארץ לעומת ארצות הברית, אשר מקשים על גיוס התרומות בישראל. בארה”ב לרוב מגייס העמותה זוכה
לתמיכה של הנהלת העמותה, אשר תורמת מכיסה הפרטי לעמותה ובכך נותנת דוגמא אישית. בארץ ברוב המקרים למגייס אין את הגב הזה, והוא נשאר במירוץ לבדו. כמו כן, מגייסי הכספים האמריקאים זוכים לסיוע ההנהלה באמצעות הקשרים של אנשיה. אלו עוזרים לפתוח דלתות, לחבר את מגייס הכספים לאנשים אמידים ומקצרים לו את הדרך בפנייה לגופים, קרנות ועסקים אשר הינם תורמים פוטנציאליים.


מגייס הכספים הישראלי אינו מקבל את הסיוע מצד ההנהלה, ולכן הוא נכנס לעבודה מחוסר קשרים טובים למציאת תורמים פוטנציאליים. לרוב אדם הממלא תפקיד של מגייס כספים בעמותה אינו משתייך למעגלי מעמד עשירי החברה והאמידים, והוא מוצא עצמו מנותק מהתורמים שמולם הוא רוצה לעבוד ללא תיווך מתאים. כל שנותר לו לעשות הוא לפנות באופן יחידני לקרנות
פילנתרופיות או גופים אחרים, ולקוות שייענו בחיוב לבקשתו. קושי זה בעל ערך רציני במיוחד בתהליך גיוס תרומות לעמותות מתורמים פרטיים, אך גם קשרים אישיים עם העומדים בראש קרנות פילנתרופיות יכולים להשפיע על הצלחת תהליך גיוס כספים.

ואם עובדות אלו אינן מקשות דיי צורכן על המגייס הישראלי, הוא מוצא את עצמו מול מכשול נוסף: מגייסי כספים עבור עמותות אחרות המתחרים גם הם על אותו התורם. קרנות פילנרתופיות רבות כמו גם מוסדות ובעלי הון מוצפים בפניות לתרומות מצד עמותות רבות, דבר המוריד את הסיכוי של העמותה לזכות בכסף. פעמים רבות גם אם העמותה זוכה בתרומה, הנתח שנותר
הינו קטן.


התסכול שחש לעיתים מגייס הכספים והתוצאות הבלתי מספקות מובילות לעזיבתו את התפקיד או להפסקת ההתקשרות מצד העמותה. עבור עמותה אשר נמצאת בשלבי ביסוסה, כשלון כזה יכול להיות בעל השלכה משמעותית על הישרדותה, אך גם עמותה פעילה אינה יכולה להרשות לעצמה קשיים תקציביים עקב תהליכי גיוס כספים כושלים או בלתי רציפים.

לאור כל זאת, לעמותות ומלכרי”ם מומלץ להשתמש בשירותיה של חברה חיצונית לגיוס כספים, המתמחה בפיתוח קשר ארוך טווח עם קרנות פילנתרופיות ומקורות תקציביים אחרים. חברה כזו יוצרת תוכנית אסטרטגית ברורה ומפורטת לשם פיתוח משאבים ויצירת מחזוריות תרומתית בטווח הארוך. תהליך גיוס הכספים מתבצע על ידי צוות מנוסה ובעל קשרים אשר יודע את הגישה הנכונה לבעלי הקרנות. כתוצאה מכך גדלים סיכוייה של העמותה לקבל מענקים ארוכי טווח.

המרכז לגיוס כספים מציע שירותי פיתוח משאבים לעמותות באמצעות קרנות פילנתרופיות בחו”ל. המל”כ מייעץ, מלווה
ומגיש בקשות לקבלת מענקים ותרומות עבור עמותות ומלכ”רים בארץ, וכן מציע להם שירותי עיצוב תדמית, יחסי ציבור וקשרי חוץ.

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן