סוגי קרנות פילנתרופיות / חני סודרי

קרנות פילנתרופיות יכולות להיבדל זו מזו באספקטים שונים כגון הגורם המייסד של הקרן, אופן הפעולה שלהן או התחומים אותם הן מממנות. הבנת הבדלים אלו יכולה לסייע לעמותות וארגונים אחרים ללא מטרות רווח לנהל תהליך גיוס כספים אפקטיבי, על ידי הפניית המאמצים לקרנות רלוונטיות עבורם. 

גורם מייסד


בהקשר זה ניתן לחלק את הקרנות הפילנתרופיות לשני סוגים: קרנות פרטיות וקרנות ציבוריות, בתוכן נכללות גם קרנות קהילתיות.

קרן פילנתרופית פרטית היא כזו אשר מוקמת על ידי ישות פרטית, התורמת נכסים בכדי לקדם מטרות ציבוריות. ישות זו יכולה להיות אדם יחיד, משפחה או תאגיד. בדרך כלל במקרה של קרן שיוסדה על ידי יחיד או משפחה, ההון מושקע באפיקים שונים, והכספים שמועברים כמענקים לעמותות הינם מתוך פירות השקעות הקרן ולא מההון הראשוני שלה. לעומת זאת, קרנות תאגידיות המוקמות על ידי חברות עסקיות פועלות על בסיס כספים המהווים חלק מן התקציב השנתי שלהן.

קרנות ציבוריות מוקמות על ידי גוף במגזר הציבורי במטרה לקדם עניינים שיש אינטרס לקדמם, אך הם אינם חלק מהפעילות השוטפת של המשרדים הממשלתיים או רשויות השלטון המקומי. קרנות קהילתיות קשורות לקהילה גיאוגרפית מסוימת, לקהילה בעלת תחומי עניין ספציפיים או שהן בעלות שייכות דתית, פוליטית או חברתית מסוימת. לרוב, המטרה של קרנות אלו היא לגייס תרומות למען פיתוח הקהילה או המטרה החברתית הספציפיים, ובהתאם לכך גם נקבעת מדיניות חלוקת המענקים שלה.

קרנות פילנתרופיות – אופן הפעולה


ניתן להבחין בין קרנות פילנתרופיות גם בהקשר של אופן הפעילות שלהן:

 1. חלוקת מענקים – קרנות פילנתרופיות רבות פועלות על ידי חלוקת מענקים או תרומות לעמותות, כך שלמעשה הן פועלות לקידום מטרות ואג’נדות על ידי תמיכה בעמותות וגופים אחרים אשר מוציאים אל הפועל פרויקטים ו’פעילים בשטח’.
 2. תפעול פרויקטים ותוכניות – ישנן קרנות פילנתרופיות אשר פועלות בעצמן להוצאה לפועל של פרויקטים, אם באופן עצמאי או בשיתוף פעולה עם גופים נוספים. לדוגמא, קרנות פילנתרופיות יכולות לפעול בשיתוף עם בתי חולים, מוסדות חינוך, בתי יתומים ועוד.
 3. שילוב של חלוקת מענקים וכן תפעול פרויקטים ותוכניות.

תחומי המימון של קרנות פילנתרופיות


דרך נוספת באמצעותה ניתן לפלח את הקרנות הפילנתרופיות היא בחינת התחומים אותן הן מבקשות לקדם. חשוב לציין כי קרנות פילנתרופיות גדולות פועלות לרוב לקידום מספר תחומים במקביל, ולכן חלוקה על פי תחומי המימון אינה יעילה להבחנה בינן. עובדה זו יכולה להקשות על עמותות בתהליכי פיתוח משאבים להחליט לאילו קרנות כדאי להן להגיש בקשות לתרומות. במקרה של קרנות בינוניות, לרוב הן מרכזות פעילותן בתחום אחד.

בין התחומים הבולטים אותן בוחרות קרנות פילנתרופיות לקדם ניתן למנות את התחומים הבאים:

 • תרבות ואומנות
 • חינוך
 • סביבה
 • בריאות
 • שירותים חברתיים
 • נושאים בינלאומיים
 • מדעים וטכנולוגיה
 • מדעי החברה
 • דת
 • מטרות או פעולות אשר קידומן משפר את רווחת הציבור בכללותו, דוגמת זכויות אדם, פיתוח קהילתי, התנדבות וכדומה.

 

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
Open chat
דילוג לתוכן