הליכי בקשת תרומות לעמותות מקרנות פילנתרופיות / חני סודרי

 

קרן פילנתרופית הינה ישות משפטית אשר מקבלת כספים מבעלי הון שונים – חברות, משפחות, אנשים פרטיים ועוד, כאשר בעלי  הקרן מתחייבים להפריש כל שנה 5% מסכומים אלו למטרות אשר הוגדרו מראש. מדובר בסכום עתק, אשר חייב להיות מועבר  לארגוני צדקה בהתאם להצהרות הקרן, והשאלה הנותרת היא לאן יוזרמו אותם כספים.

קרנות פילנתרופיות מעבירות מדי שנה סך של כמיליארד וחצי דולר לעמותות בישראל, אשר מתאימות למטרות הקרן, עומדות  בתנאים הנדרשים לקבלת התרומה, ויכולות לספק את האישורים הנדרשים לשם זיכוי הקרן ממס במדינה בה היא רשומה.

ככלל כל עמותה הרשומה כחוק ובעלת התנהלות תקינה, יכולה לקבל מענקים. סכומי המענקים נעים ומשתנים בהתאם לאופי והיקף  הפרויקט, זמן הגשת הבקשה, נכונות לקבל את התנאים אותם מציבה הקרן, מילוי דקדקני של הנחיות הקרן ועוד.

לצורך השגת מענקים ותרומות מקרנות, יש למפות את הצרכים של העמותה, לבחור בפרויקט הנכון וליצור תיק פרויקט עבור  העמותה. מעבר לכך יש להציג בצורה נכונה את הפרויקט בפני הקרנות, ולהגיש בקשת מענק בסכום סביר בהתאם לנסיבות העניין. בנוסף, יש להגיש לקרן דיווח אודות השימוש שנעשה בכספים שכבר הועברו לעמותה.

הליך גיוס תרומות ומענקים מקרנות הנו מורכב, שכן הוא דורש הגשת טפסים רבים, תרגומים מקצועיים, ליווי וחתימת אנשי מקצוע שונים על ניירת מקצועית בהתאם לתחום המדובר, והכל במסגרת זמן מוגבלת. לצורך כך יש צורך בעריכת עבודת מחקר רבה,  ביקורת תמידית, בקרת תוצאות ובחינת השפעתן על ההתנהלות הכללית ועוד. על מנת לגייס כספים באופן אופטימלי, על החומרים  להיות ערוכים באופן מקצועי וראוי.

בנוסף, קרנות פילנתרופיות רבות פועלות כיום בשיטת “ההצמדה”. כלומר, הן דורשות מן העמותה להוכיח כי יש לה מקורות מימון נוספים בסכום זהה לסכום התרומה המבוקשת, או לחלופין לעמוד בתנאים אחרים אותן מתנות הקרנות בעבור מימון הפרויקטים.

מומלץ לפנות לגורם מקצועי ומנוסה הבקיא בכל פרטי הבירוקרטיה וההתנהלות מול קרנות פילנתרופיות בחו”ל לצורך גיוס מענקים ותרומות. כאשר העבודה מתבצעת על ידי גורם מקצועי המחזיק בניסיון ובידע הדרושים, סיכויי ההצלחה של עמותה שמתנהלת  כראוי לקבל כספים הינם גבוהים ביותר.

חשוב להבין כי תהליך גיוס משאבים לעמותות הינו ארוך, גם כאשר הוא מתבצע על ידי חברה מקצועית, שכן קרנות רבות מתאספות דרך כלל אחת לחצי שנה או רבע שנה, ולעיתים הן דורשות מן העמותות ניירת נוספת או ביקור נציג. כך, ההחלטה אודות המענק  נדחית לעיתים בחצי שנה נוספת, וזמן ההמתנה לתוצאות המיוחלות מתארך. כמו כן, פעמים רבות הקרנות מעבירות את המענק או התרומה בתשלומים או בהתאם לדו”חות ביצוע ו/או התקדמות הפרויקט, דבר המקשה באופן טבעי על התנהלות העמותה.

לאור זאת, תרומות לעמותות מקרנות פילנתרופיות אינן פתרון קסם מידי במקרה של מצוקה הכלכלית של העמותה, אך היא בהחלט מהווה פתרון משמעותי ביותר לטווח הארוך עבור עמותות שמתנהלות נכון. גיוס כספים מקרנות פילנתרופיות הינו משמעותי  להבטחת קיומן העתידי של העמותות בישראל לנוכח הגזרות הכלכליות האימתניות החדשות של הממשלה, אשר מחייבות  “התארגנות מחודשת”. כאמור, מדובר בתהליך ארוך, אשר מצריך השקעה, אך הוא יניב תוצאות משביעות רצון.

חברת גיוס כספים מקצועית אשר מתמחה בתהליכי פיתוח משאבים עבור עמותות תפעל ליצירת הליך עדין של יצירת קשרים לצורך עבודה משותפת לטווח ארוך. חשוב כי העמותה תדאג להעברת דו”חות באופן סדיר גם לאחר קבלת המענק ותעשה שימוש בכספים בהתאם למטרות שהוצהרו. עמותה אשר תמשיך בהתנהלות התקינה ובהתאם לדרישות הקרן ותדאג לטיפוח מערכת היחסים  שנוצרה עם הקרן, פעמים רבות תזכה למימון נוסף ומתמשך מטעם הקרן גם בשנים העוקבות, ותוכל להתחיל ולהסתמך על מערך גיוס הכספים בתור הכנסה קבועה ומובטחת. כך יגדלו הכנסות העמותה והיא תיהנה מיציבות כלכלית.

יש להסתכל על השימוש בשירותי חברת גיוס כספים מקצועית בתור השקעה ארוכת טווח עם סיכויים גבוהים לגיוס מימון משמעותי עבור העמותה ופעילויותיה. מדובר למעשה בשרות מקצועי לכל דבר ועניין, אשר הינו  הכרחי ביותר לעמותה, שכן הוא מבטיח את קיומה העתידי.

 

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
Open chat
דילוג לתוכן