מעורבות תורמים בפרויקטים של עמותות / חני סודרי

אחד מן השלבים בתהליכי פיתוח משאבים לעמותות הינו מחקר לשם איתור תורמים פוטנציאליים המתאימים לתחומי הפעילות של העמותה, ויכולים לחלוק עמה חזון ומטרות משותפים. אלמנט נוסף שחשוב לתת עליו את הדעת בשלב איתור התורמים הוא דרגת המעורבות שירצה הארגון או בעל ההון התורם, שכן על העמותה לחשוב גם על היום לאחר קבלת התרומה ולוודא שתוכל לעמוד בציפיות התורם אם ברצונה להגדיל את הסיכוי לתרומה חוזרת מאותו אפיק מימון וטיפוח יחסים ארוכי טווח עם התורם, כמו גם לשמור על מוניטין חיובי בעולם הפילנתרופי.

ניתן למנות מספר רמות מעורבות אפשריות של תורמים:

 • אי-מעורבות מעבר למתן תרומה כספית – ישנם מקרים בהם תורמים מסתפקים במתן תרומות לעמותות מבלי לרצות לקחת חלק כלשהו בפעילותן בכל דרך שהיא או לערוך מעקב כלשהו על האופן בו נוצלו כספי התרומה.
 • מעקב אחר אופן ניצול כספי התרומה – מעורבות כזו נפוצה בעיקר כאשר הערוץ המימוני הוא בדמות קרנות פילנתרופיות. אחד מן הקריטריונים שמציבות קרנות רבות כתנאי לקבלת תרומות ומענקים הינו הצגת שיטות
  וטכניקות בהן העמותה עושה שימוש בכדי לערוך ביקורת פנימית על הפעילות שלה, דרכים לבחון את הצלחת הפרויקט וכו’. קרנות פילנתרופיות מצפות לקבל דו”ח באשר להתקדמות הפרויקט במספר אבני דרך במידה ומדובר בפרויקט ארוך טווח ובוודאי דו”ח מסכם בסיום הפרויקט. לא פעם קרנות יבקשו דו”ח אשר מפרט את האופן בו נוצלו כספי המענק בכדי לוודא כי אכן הכספים נותבו על פי התוכנית שהתוותה במכתב הבקשה, ולא היתה חריגה משמעותית מן התוכנית המקורית.
  מיותר לציין שאם עמותה לא תספק דו”ח אליו מצפה הקרן או יציגו דו”ח המעיד על סטיה מן התוכנית המקורית, ניצול בלתי יעיל של הכספים או עדות לניצול מפוקפק שלהם, הדבר עלול לפגוע קשות בסיכוייה לפנות לקרן זו או קרנות אחרות
  בעתיד במאמצי פיתוח משאבים.
 • ליווי של העמותה או ייעוץ – פעילים רבים בתחום הפילנתרופיה, בין אם מדובר על קרנות פילנתרופיות, גופים עסקיים או בעלי הון אשר תורמים באופן פרטי, מבקשים להיות מעורבים מעבר למתן תרומה כספית. הם רואים חשיבות בתרומה בדמות ליווי או ייעוץ לאור הידע והניסיון שצברו בעולם העסקי או בפעילות במגזר השלישי. במקרים כאלו הם ירצו לתרום מזמנם ומיכולותיהם במידה ויחושו כי הם יכולים בכך לסייע לעמותה לשפר את התנהלותה באופן כללי או בהקשר
  של פרויקט ספציפי.
 • לקיחת חלק פעיל בפעילות הפרויקט עצמו – מעורבות מסוג זה לרוב פחות נפוצה, אך ישנם מקרים בהם לדוגמא חברות עסקיות לוקחות חלק פעיל בפרויקט על ידי רתימת עובדיהן בפעילויות שונות של הפרויקט. פעילות בפרויקט עצמו יכולה להיות גם בדמות שיתוף פעולה של ממש בין הגוף העסקי ובין העמותה. לדוגמא, חברה עסקית יכולה לספק חלק  מן המוצרים או הציוד הדרושים להוצאה לפועל של הפרויקט, להעמיד לרשות העמותה את מערך השיווק ויחסי הציבור  שלה ועוד.

חשוב להבין כי ככל שדרגת המעורבות של התורם גבוהה יותר, העמותה נתונה לביקורת ומעקב צמודים יותר. יש לציין שהדבר אינו בהכרח שלילי, שכן כאמור ישנם תורמים רבים אשר יכולים לתרום גם מן הידע והניסיון שלהם, וככל שהעמותה תצבור ידע וניסיון רבים יותר הדבר יעזור לניהול יעיל יותר שלה ושל הפרויקטים שהיא מוציא אל הפועל.

יתרון נוסף למעורבות גבוהה של התורמים הוא שהיא מביאה לקשר חזק יותר בין העמותה והתורמים, ומגדילה את הסיכוי לתרומות חוזרות מאותו גורם. יתרה מכך, קל יותר לנהל תהליך גיוס כספים עבור עמותה אשר כבר נתמכת על ידי גורם מימון, כל שכן גורם
אשר תומך בה זמן רב, ויכול לדבר בשבחה, אם בפועל ואם מעצם התמיכה ארוכת הטווח.

חשוב כאמור שהעמותה תיקח מראש בחשבון את רמת המעורבות לה מצפה התורם ותוודא כי תוכל לעמוד בציפיותיו, שכן צידו השני של המטבע הוא שלולא תעשה זאת, הדבר עלול לפגום בסיכוייה לטפח יחסים לטווח הארוך, ליהנות מתרומות נוספות מאותו גורם ומדימוי חיובי בעולם הקטן של הפילנתרופיה בו רוב הפעילים המובילים מכירים אלו את אלו והשמועות עוברות מהר.

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן