גיוס מענקים לעמותות הפועלות בתחום הדת / חני סודרי

 

על פי שנתון העמותות בישראל שפרסם גיידסטאר באוגוסט 2014, בשנת 2012 מספר העמותות וארגונים אחרים ללא מטרות רווח אשר פועלים בתחום הדת עמד על 9,149, כ-25% מכלל ארגוני המגזר השלישי בישראל. זהו האחוז הגבוה ביותר, כאשר 20% מהארגונים השתייכו לתחום של חינוך ומחקר, 17% מהארגונים עסקו בתחום התרבות והפנאי, 15% בתחום הרווחה. בכל יתר תחומי הפעילות ארגוני המגזר השלישי ‘תפסו’ נתח של פחות מ-10 אחוזים.

למרות אחוזם הגבוה של הארגונים הפועלים בתחום הדת, כאשר נבחנו הכנסות העמותות בשנת 2011 לפי תחום פעילותן, עלה כי הארגונים בתחום הדת נהנו רק מ-7% מכלל הכנסות העמותות והמלכ”רים בישראל. הכנסות אלו כללו את כל סוגי ההכנסות האפשריים דוגמת מענקים לעמותות, תרומות מגורמים שונים כולל קרנות פילתרופיות וגופים ממשלתיים, הכנסות עצמיות ועוד.

כאשר בוחנים את התפלגות התמיכות הממשלתיות מהן נהנו עמותות ומלכ”רים בישראל בשנת 2011, עולה תמונה הפוכה – עמותות דת זכו לנתח הגבוה ביותר, 12.7%, מכלל סכומי התמיכות. בשנה זו 495 ארגוני דת זכו לתמיכה ממשלתית בסך של 3,215 מיליון ₪. גם מבחינת התפלגות מקבלי אישורי לפי סעיף 46, ארגוני הדת הובילו עם 26.4% מכלל האישורים.

פיתוח משאבים לעמותות בתחום הדת

כמו כל ארגוני המגזר השלישי, גם עמותות בתחום הדת תלויות במידה רבה בתרומות, מענקים ותמיכות בכדי להתקיים, להצליח לנהל פעילות שוטפת וכן לפתח ולהוציא לפועל פרויקטים. זאת, בין אם מדובר על בית כנסת, גמ”ח, עמותות לקידום אוכלוסיות דתיות וחרדיות ועוד. עליהן לבנות תכנית פיתוח משאבים אסטרטגית אשר תכוון לפניה לתורמים פוטנציאליים רלוונטיים במטרה למקסם את התוצאות.

גיוס תמיכות ממשלתיות לעמותות

מפרסום השנתון של גיידסטאר ניתן לראות כי תמיכות ממשלתיות לעמותות מהוות בהחלט אפיק מימון פוטנציאלי עבור עמותות בתחום הדת. יש לציין כי עמותות יכולות ליהנות מתמיכות ממספר משרדי ממשלה במידה ופעילותן  נכללת בתחומים עליהם אחראים כמה משרדים. לדוגמה, אם עמותה עוסקת בקידום החינוך בקרב אוכלוסיות דתיות ו/או חרדיות, יתכן ותוכל לבקש תמיכה הן ממשרד הדת והן ממשרד החינוך, וזאת כמובן בתנאי שתעמוד בקריטריונים שהם מציבים.

גיוס כספים לעמותות מקרנות פילנתרופיות

קרנות פילנתרופיות יכולות בהחלט להיות אפיק מימון נוסף. שלב ראשון וקריטי בחשיבותו לניהול יעיל של תהליך גיוס כספים מקרנות הינו איתור קרנות רלוונטיות לתחום הפעילות של העמותה, כמו קרנות פילנתרופיות בחו”ל שהינן בעלות זיקה ליהדות ולישראל.

גיוס כספים מבעלי הון

עם השנים חלה בישראל מגמה איטית של התגברות המעורבות הפילנתרופית מצד בעלי הון, לרוב אנשי עסקים אמידים. מגמה זו מגבירה את הסיכוי לגיוס כספים מתורמים פרטיים, אך גם כאן, ישנה חשיבות רבה לאיתור האנשים הנכונים אשר חולקים את ערכי העמותה ויוכלו להתחבר לחזונה ולפרויקטים ו/או האג’נדות שהיא מבקשת לקדם.

אלו כמובן רק מספר דוגמאות לאפיקי מימון אפשריים. עמותות יכולות לגייס כספים באירוע התרמה מן הציבור הרחב, לייצר הכנסות עצמיות ועוד. עמותות רבות, ובעיקר עמותות רבות בתחילת דרכן, יכולות להרוויח מליווי מקצועי של חברת גיוס כספים, אשר תסייע בהכנת תכנית אסטרטגית לגיוס כספים, הבנת ערוצי המימון הרלוונטיים ופניה לגורמים הנכונים, בזמן הנכון ובדרך הנכונה, להגדלת היקף התרומות והמענקים. הידע המקצועי וההיכרות עם העולם הפילנתרופי יכולים להביא תוצאות טובות יותר בזמן קצר יותר.

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן