גיוס כספים לעמותות לנוכח קיצוץ התקצוב על ידי הממשלה / חני סודרי

 

עמותות וארגונים ללא כוונת רווח עומדים, נכון למחצית שנת 2013, בפני שוקת שבורה בכל הנוגע לתקציבים ממשרדי הממשלה השונים. התקציבים אותם הם מקבלים מן הממשל היוו עד כה הכנסה משמעותית של כשני שליש מכלל הכנסותיהם. אל מול החקיקה המתחדשת וגזרות כלכליות אימתניות, עמותות ומלכ”רים אלו עלולים לחוות פגיעה אנושה בפעילותן.

במדינות מתוקנות הדאגה לשכבות החלשות והמוחלשות הינה חלק מתפקידיה ותחומי אחריותה של הממשלה. עם זאת, בישראל אנו עדים לאחרונה לכך שהמדינה “מתנערת” מטיפול בשכבות אלו כמעט לחלוטין, ומותירה את העניין לטיפולם של גורמים חיצוניים כמו עמותות או קרנות כאלה ואחרות.

בין הגזרות האחרונות של הממשלה, קיצוץ של כ- 4 מיליארד בקצבאות הילדים, 4 מיליארד בשכר הציבורי, מיליארד וחצי בתמיכה לחרדים ומיליארד וחצי בתמיכה בהתנחלויות. קיצוצים אלו יוצרים באופן טבעי עלייה חדה וישירה במספר הפונים לקבלת סיוע מהעמותות, דווקא בתקופה בה יורדים באופן משמעותי התקציבים המופנים מגופי הממשל.

כיצד בכל זאת ניתן לגייס כספים עבור העמותות ולהבטיח את פעילותן ההכרחית?

לנוכח המצב הקיים כיום, על עמותות ומלכר”ים לאתר אפשרויות גיוס כספים נוספות וליצור תשתית נרחבת עבור מערך פיתוח משאבים. לצורך כך מומלץ ורצוי לפנות לגוף מקצועי בעל ניסיון אשר מתמחה בתחום של גיוס כספים לעמותות. חברה מקצועית תבחן את מצבה הנוכחי של העמותה לעומת הפוטנציאל הטמון בה, תאבחן ותמפה את צרכיה. תפקיד הגוף המקצועי הוא לייעץ, ללוות ולבנות עבור העמותה תכנית אסטרטגית ארוכת טווח לשם גיוס ופיתוח משאבים. כמו כן, היעזרות בגוף מקצועי תאפשר חשיפה של אפיקי מימון נוספים עבור העמותה, דבר אשר יהיה בו כדי להיטיב עם מצבה הפיננסי של העמותה בעתיד.

חברה מקצועית בעל ניסיון בתהליכי גיוס כספים לעמותות תוכל אף לפנות בשם העמותה לקרנות פילנתרופיות בחו”ל ולהשיג עבורה מענקים ושותפויות קצרות או ארוכות טווח עם קרנות שונות. הסיכוי להשיג מטרות אלו גבוה בהרבה כאשר העמותה משתמשת בשירותי גורם מקצועי, שכן על מנת להצליח במשימה מורכבת זו נדרשים ידע ומיומנות רבים, יכולת יצירת קשרים בינלאומיים וטיפוחם, הבנה מערכתית של ה”קודים” הפנימיים, התרבות והמדיניות של מקבלי ההחלטות בקרנות הפילנתרופיות בחו”ל. החשיבות של הניסיון המקצועי הרלוונטי וההיכרות עם הקרנות ברור עוד יותר לנוכח הקנאיות בה שומרות הקרנות על סודיות בכל הנוגע לפעילותן.

לרוב במקרים בהם תהליך גיוס משאבים לעמותה נעשה באופן עצמאי על ידי העמותה, ניהולו מוטל על אדם אחד, אשר צריך לבצע את איתור הקרנות, לפנות אליהן ולבצע מעקב אחרי התנהלות התהליך, על אף שמדובר בתהליך אשר מצריך התמודדות עם ניירת רבה ומורכבת וכן בירוקרטיה מסובכת מול גופים בארץ ובחו”ל. חברת גיוס כספים מקצועית מעמידה לצורך תהליך זה מערך של עובדים מקצועיים המטפלים בכל הדרוש בצורה המיטבית והיעילה ביותר.

חשוב להבין כי עמותות רבות נתקלות בקושי תהליך גיוס כספים ברוב המקרים מכיוון שהמאפיין העיקרי של מנהליהן הוא היותם אנשי חזון חברתיים ויזמים, אך אינם מספיק מקצועיים בתחום ניהול וגיוס המשאבים. הפרדוקס הוא שהקרנות המעוניינות לתמוך בעמותות, בודקות בראש ובראשונה את המקצועיות הארגונית הפנימית של העמותה, ודורשות ממנה להתנהל כ”עסק כלכלי ” לכל דבר ועניין, ופחות שמות דגש על המהות הרגשית והערכית של הפעילות בעמותה.

זאת ועוד, בעוד העמותה מבצעת את גיוס המשאבים מתוך נקודת המבט האישית הצרה שלה, חברת גיוס כספים ופיתוח משאבים מקצועית מחזיקה בראייה הרוחבית הנדרשת על מנת לטייב את הליך גיוס המשאבים.

לאור כל זאת, מובן הצורך דווקא בחברה מקצועית שתעמוד לצד העמותה בליווי וייעוץ בכל הנוגע לפיתוח וגיוס משאבים, ואף תסייע בהליך ההתקשרות ושיתוף הפעולה מול הקרנות בחו”ל.

 

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
Open chat
דילוג לתוכן