בקשת מענקים לעמותות מקרנות פילנתרופיות בחו"ל – למה זה כדאי ובאילו תנאים / חני סודרי

 

כל עמותה, ובוודאי עמותה חדשה, עומדת בשלב כלשהו בפני השאלה: “האם כדאי לעמותה להגיש בקשות מימון לקרנות פילנתרופיות?”. התשובה היא כן, אך חשוב לעשות זאת נכון. אמנם קיימות בפני הזדמנויות רבות של מענקים לעמותות שמציעות קרנות פילנתרופיות רבות הפועלות ברחבי העולם, אך לפני הגשת בקשות, חשוב לעצור ולהבין כמה נקודות חשובות, ובכך להגדיל את סיכויי תהליכי גיוס משאבים כאלו להצליח.

גיוס משאבים לעמותות הינו מקצוע לכל דבר. איתור קרנות פילנתרופיות רלוונטיות לתחום העיסוק של העמותה, הפרויקטים שהיא מובילה, היקפי המימון הנדרשים לה וכו’ הינו קריטי להצלחת תהליכי פיתוח משאבים לעמותות מקרנות פילנתרופיות בחו”ל. בנוסף, כתיבת בקשות למענקים דורשת ידע וניסיון, שכן עליהן לדבר בשפה הנכונה ולהציג את הנתונים והתכנים החשובים בהתאם לקריטריונים שמציבה הקרן פילנתרופית אליה פונים.

יש המחזיקים בתפיסה שתחום כתיבת מכתבי בקשה אפוף מסתורין ותוצאות בקשות מימון אינן תלויות כלל במכתבים אלא בגחמות של נציגי הקרנות. אחרים מאמינים שקרנות פילנתרופיות ‘מפזרות’ כספים בנדיבות לכל עמותה המבקשת מימון, וכל שנדרש הוא לנסח בזריזות מכתב בקשה והעמותה תזכה למימון בלתי מוגבל.

המציאות יותר מורכבת משני התפיסות הקיצוניות הללו, אך קיימות מספר סיבות לשלב גיוס משאבים מקרנות פילנתרופיות בתהליך פיתוח משאבים לעמותה:

  • ראשית, בכל שנה מיועדים יותר מ-50 מיליארד דולר למענקים לעמותות מטעם קרנות פילנתרופיות, בין אם קרנות משפחתיות, תאגידיות וכו’.
  • שנית, קיים מגוון רחב של קרנות פילנתרופיות אשר מקדישות את פעילותן לתמיכה בתחומים שונים, כך שכל עמותה יכולה למצוא קרנות שתוכל לעמוד בקריטריונים שהיא מציבה לקבל מענק, אפילו עמותות חדשות. בעוד ישנן קרנות בחו”ל שמקדישות את פעילותן לארץ מושבן בלבד, אחרות פותחות את ההזדמנות להגיש מענקים גם לעמותות ברחבי העולם, ויש אף שמקדישות את פעילותן לתמיכה בעמותות בישראל. עם זאת, יש צורך בהשקעת המשאבים הנדרשים לאיתור הקרנות הרלוונטיות.
  • שלישית, ניתן לקבל מימון לכל צורך. אמנם סוג המימון הנפוץ ביותר הוא מימון פרויקט ספציפי, אך קיימות קרנות שמציעות סוגי מענקים אחרים דוגמת מענק למימון הוצאות שוטפות, מענק לפרויקט בהקמה (לעמותות חדשות), מענק למימון בנייה ועוד. בנוסף, סוגי המימון נבדלים גם בהיבט של משך התמיכה, קרי מענקים חד-פעמיים לעומת תמיכות רב-שנתיות.

ולמרות הסיבות שפורטו, חשוב להבין שאין מדובר על פתרון קסם, מהיר ופשוט עבור עמותות שנזקקות למימון. הגשת בקשות למימון היא עבודה קשה, ובכדי להגדיל את הסיכוי לקבלת מענה חיובי, לא ניתן לשלוח לקרנות שונות מכתבי בקשה ‘משוכפלים’ עם נוסחים זהים או דומים על פי תבנית קבועה. עבור כל מכתב בקשה יש לבצע מחקר מקדים ולהתאים את הבקשה אישית לקרן אליה פונים. יתרה מכך, גם אם מושקעת עבודה מקצועית ללא רבב, דבר אינו מבטיח קבלת המימון.

במצב הנוכחי כיום בישראל, בו קשה להסתמך על תמיכה ממשלתית, מענקים מחברות מסחריות או תרומות פרטיות, מימון מטעם קרנות פילנתרופיות הינו ערוץ חשוב כחלק מתהליך פיתוח משאבים לעמותה. חשוב להבין שכתיבת בקשות למענקים הינה רק חלק קטן מן המאמץ הכולל הדרוש מכלל הדרגים בעמותה לתמיכה בתהליך. כמו כן, הסתמכות על גוף מממן אחד, בין אם מדובר על קרן פילנתרופית או גורם תורם אחר הינה סיכון גדול, שמומלץ להימנע ממנו. נקודה חשובה נוספת היא שהתהליך אינו מסתיים עם קבלת מענה חיובי לבקשת מענק, ועל העמותה כל הזמן לדאוג לאפיקי מימון נוספים בנוסף לשימור הקשרים עם התורמים הקיימים. פיתוח משאבים לעמותה הינו תהליך מתמשך ותמידי, ורק ככזה תוכל העמותה להבטיח יציבות כלכלית והתפתחות לאורך זמן.

אם כן, ניתן להשיג מענקים לעמותות מקרנות פילנתרופיות, אך זאת בתנאי שמפקידים את המשימה בידי אדם מתוך העמותה שמחזיק בהכשרה ובניסיון הדרושים, או שוכרים שירותים חיצוניים של חברת גיוס כספים מקצועית. כמו כן, יש לצאת לדרך עם ההבנה מדובר על תהליך ארוך טווח בו העמותה תיתקל גם בתשובות שליליות. ‘צלילה’ לתוך תהליך הגשת בקשות למימון מקרנות ללא הכנה מוקדמת, בניית מערך מקצועי תומך וכחלק מתוכנית פיתוח משאבים כוללת הינה טעות שעלולה לעלות לעמותה בזמן ומשאבים יקרים.

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן