תכנון מקדים לפני הגשת בקשות לתרומות ומענקים / חני סודרי

מעגל הקסמים בו שרויות עמותות רבות מתאפיין בקשיים פיננסיים אשר יוצרים תחושת מתח, לחץ ודחיפות. זו בתורה מביאה לכך שהעמותה מבקשת לשלוח במהירות האפשרית בקשות לתרומות לגופים רבים ככל האפשר, מבלי לבצע תכנון מוקדם. כתוצאה מכך, מאמצי גיוס כספים אלו אינם משיגים תוצאות מספקות, אם בכלל, והעמותה נותרת במצב של קושי להתנהל ללא תזרים מזומנים שוטף.

תכנון מקדים לתהליך פיתוח משאבים הינו הכרחי בכדי שיהיה לו סיכוי להצליח. התחלת תהליך פיתוח משאבים מתוך גישה הסוברת שניתן להשיג קודם את הכסף ואח”כ לחשוב עבור מה לייעד אותו וכיצד לעשות בו שימוש הינה רעיון גרוע ביותר. רוב הסיכויים הם שהבקשה שתכינו תדחה על הסף, היות והיא לא תכיל תמונה ברורה לגבי העמותה, החזון והיעדים שלה ותוכנית ברורה באשר לפרויקט לשמו הוגשה. הדבר עלול לפגוע בדימוי של העמותה בעיני קרנות פילנתרופיות אליהן יוגשו בקשות, וליצור רושם של עמותה בלתי מקצועית שאינה מסוגלת לקדם פרויקטים בהצלחה.

במידה ובכל זאת הבקשה תענה בחיוב, כעת העמותה תצטרך לפעול להוצאה לפועל של הפרויקט שהציגה. יש לקחת בחשבון כי העמותה תעמוד לביקורת מצד הקרן ותידרש לדווח על התקדמות הפרויקט. באם התוכנית שהוגשה בבקשה תתגלה כבלתי ריאלית או בלתי אפשרית להגשמה על ידי העמותה, הדבר ללא ספק יפגע ביחסי העמותה עם הקרן המממנת, ועלולה לפגוע בסיכוייה ליצירת קשרים עם קרנות ותורמים פוטנציאלים אחרים, שכן בעולם הפילנתרופיה השמועה יכולה לעבור הלאה.

הקושי להוציא את הפועל פרויקט שתוכניתו הוכנה בחופזה רק לשם הגשת הבקשה והשגת מימון לעמותה עלול להגיע דווקא בדמות התנגדות חברי ועד העמותה. ישנה חשיבות רבה לוודא שתוכנית שהגשתם תואמת אכן לחזון ומטרות העמותה, ולהימנע מהגשת תוכנית שעלולה להיתקל בשלב מאוחר יותר, לאחר קבלת אישור המענק בהתנגדות מצד גורם כלשהו בעמותה עצמה.

גם המחשבה כי ניתן לרקום את חזון העמותה ומטרותיה, כמו גם את מהות הפרויקט, אבני הדרך בו והאמצעים להגשמתו, הינה בעייתית ביותר. לפני שניגשים לתהליך גיוס כספים לעמותה, חובה להגדיר ראשית את יעדי העמותה, הן בטווח הקרוב והן הרחוק ולתכנן את סדרי העדיפויות של העמותה. רק לאחר שלב זה תוכלו להגיע למסקנות הנכונות באשר לפרויקט בו תרצו להקדיש את מאמציכם, ולהעביר בצורה ברורה במכתב הבקשה את המניעים מאחוריו, כיצד הוא מהווה המשך לפעילות העמותה עד כה וכיצד הוא מקדם אותה לקראת יעדיה ארוכי הטווח. לא פחות חשוב מכך, עליכם להבהיר במכתב הבקשה מהם הצרכים עליהם יענה הפרויקט, כיצד יעשה הדבר, מדוע העמותה שלכם היא זו שיכולה לספק את הפתרונות לצרכים הללו (לדוגמא, ידע, ניסיון ומשאבים בהם מחזיקה העמותה).

ללא הבנה אמיתית ותוכנית מסודרת של הפרויקט תתקשו להכין תקציב אשר יציג סכום כסף שבאמת נדרש להוצאה לפועל של הפרויקט בהצלחה. אינכם רוצים להגיע למצב בו תגלו בדיעבד כי הסכום שביקשתם איננו מספיק. גם בקשת סכום גבוה מדי הינה בעייתית משום שהיא תעלה בקרב הקרן שאלות באשר למקצועיות העמותה, יכולות ניהול הפרויקטים שלה, ועלולה אף להעלות חשדות לניסיון לפעילות ‘בלתי כשרה’.

יש להבין כי תהליך פיתוח משאבים לעמותות הינו ‘מירוץ למרחקים ארוכים’. יש לשאוף לבסס מערכות יחסים ארוכות טווח עם קרנות פילנתרופיות ותורמים אחרים. ללא ספק, פרויקט שזכה למימון והוגשם בהצלחה יעלה את קרנה של העמותה בעיני הגוף המממן ויגביר את הסיכוי להשגת מימון חוזר ממנה כמו גם מתורמים אחרים. חשוב לציין שקרנות פילנתרופיות מבינות קשיים בהן נתקלות עמותות במהלך חיי פרויקטים ואף שינויים שהן נאלצות לבצע במהלכם. אדרבא, קרנות מעריכות את העובדה שעמותות פונות אליהן, משתפות אותן בקשיים ומתייעצות עמן. עם זאת, כאשר קרן מגלה לאחר קבלת המימון העמותה פועלת בניגוד לערכים ולקו שהוצגו בבקשת המימון וסוטות באופן משמעותי מתוכנית הפרויקט המקורית שהותוותה בה, הדבר עלול לגרום לה לתחושת נבגדות ולהביא למשבר אמון חמור בינה ובין העמותה. ישנה חשיבות עצומה לשימור תדמית של אמינות עבור העמותה. חריגה משמעותית מן התוכנית והיעדים שהוצגו בבקשה, תקציב בלתי ריאלי, אי עמידה בלוח הזמנים שהותוו וכו’, כל אלו יכולים לגרום לפגיעה בתדמית האמינות של העמותה, ולפגוע באופן קריטי במאמצי גיוס הכספים של העמותה, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

 

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
Open chat
דילוג לתוכן