פיתוח משאבים לעמותות – שימור תורמים קיימים / חני סודרי

תהליכי פיתוח משאבים אינם כוללים רק גיוס תורמים חדשים, אלא לא פחות חשוב מכך, שימור תורמים קיימים. שכן, תהליך פיתוח משאבים מוצלח משמעו הגדלת נפח התרומות לאורך זמן. ללא ספק סירוב לתרומות חוזרות מגופים כמו קרנות פילנתרופיות אשר מעניקות סכומי תרומה גבוהים יכול להוות פגיעה משמעותית יותר לתקציב העומד לרשות העמותה, אך חשוב לפעול לשימור כל התורמים, שכן גם תורם קטן יכול להתפתח עם הזמן לתורם גדול יותר, וכן יכול להוות איש קשר לתורמים נוספים.

יצירת מערך אשר יתעד את רשימת התורמים, סכומי התרומה שהעניקו בעבר, קריטריונים שהם מפרסמים לקבלת תרומה, תאריכי הגשות וכו’ חשוב ביותר לניהול תהליך יעיל של פיתוח משאבים לעמותות. תיעוד כזה מאפשר מיון תורמים לפי תחומי העניין שלהם, סכומי תרומות וכו’. בנוסף, התיעוד מאפשר מעקב לאורך זמן אחר תרומות חוזרות, ויצירת מערך פיקוח ובקרה אחר תהליכי גיוס כספים.

שימור הקשר עם תורמים וגופים דוגמת קרנות פילנתרופיות הינו קריטי אם ברצון העמותה לפנות בעתיד שוב בבקשה לתרומה חוזרת או לתמיכה רב-שנתית. בתרחיש הטוב ביותר תצליח העמותה ליצור קשר ישיר באופן אישי עם העומדים בראש הקרן או עם נציגים שלה ולקבוע עימם פגישה אישית או להזמינם לביקור בעמותה ולהתרשמות מן הפעילות. במידה והדבר אינו אפשרי, חשוב בפניות טלפוניות או בדוא”ל לנסח פניה ייחודית לכל קרן פילנתרופית ולא לשלוח נוסח שבלוני קבוע, שכן הדבר יורגש ולא ישיג באופן מיטבי את המטרה – יצירת תחושה של הוקרה על התרומה שכבר הוענקה ותחושת שותפות אמיתית.

פרסום פעילות העמותה באמצעי התקשורת על ידי פעילות יחסי ציבור ועדכון שוטף של אתר האינטרנט של העמותה עוזרים לתורמים קיימים כמו גם תורמים פוטנציאליים להתעדכן לגבי הפרויקטים של העמותה. ככל שניתן, העמותה צריכה לשאוף להזכיר באתר ובאמצעי התקשורת את התורמים. רוב התורמים שמחים על פרסום והבעת הוקרה על תרומתם, וללא ספק הדבר יתרום לתחושה חיובית ולרצון לתרום שוב.

ככל שתורם ירגיש מעורב יותר בפעילות העמותה, בין אם בפועל או בפן הרגשי, הוא יטה יותר להיענות בחיוב לבקשות נוספות לתרומה או תמיכה בעמותה.  במידה וניסיון להשגת תרומה חוזרת נכשל, יש להקדיש את הזמן הדרוש לבחינת המקרה ולנסות להבין מה יכולות להיות הסיבות לסירוב כדי ללמוד מן המקרה ולמנוע ככל שיהיה ניתן חזרה על מקרים מסוג זה בעתיד. באמצעות
הקדשות הזמן והמאמצים הדרושים לבחינת תשובות שליליות ניתן לערוך את השינויים הנדרשים בכדי לשפר את התוצאות של מאמצי גיוס משאבים עתידיים.

באם העמותה נתקלת בסירוב ממספר גופים, כדאי לנסות ולבחון כל מקרה לגופו, אך גם לנסות ולבדוק האם יש מכנה משותף כלשהו שיכול להעיד על בעיה כללית יותר בהתנהלות הפנימית של העמותה, בניהול הפרויקטים שלה או בתהליך הפניה לתורמים.

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
Open chat
דילוג לתוכן