איתור קרנות פילנתרופיות מתאימות בתהליך גיוס כספים לעמותה / חני סודרי

 

כארגונים השייכים למגזר השלישי, פעילותן של עמותות תלויה במידה רבה בתרומות, מענקים ותמיכות. אחד האפיקים  המשמעותיים ביותר בתהליך גיוס כספים הוא הגשת בקשות לקרנות. כל קרן פילנתרופית מתמודדת בכל שנה עם עשרות ואף מאות בקשות לתמיכות, מתוכן היא עונה בחיוב רק למספר מצומצם ביותר.

מלאכת גיוס כספים מצריכה עבודה יסודית, שיטתית ומקיפה, המתחילה בראש ובראשונה מהתמקדות בקרנות הנכונות. כלומר, קרנות אשר מעניקות תרומות, מענקים או תמיכות מן הסוג שאתם זקוקים להם, וכן מעוניינות לתמוך בתחום בו עמותתכם פועלת. ביצוע תחקיר על הקרנות השונות לפני הגשת הבקשות יעזור לכם לבחור לאילו קרנות להגיש בקשות ולמקסם את הסיכוי לקבלת מענה חיובי לבקשתכם. אם כן, מה חשוב לבדוק?

  • תחומי העניין של הקרן הפילנתרופית – קרנות מסוימות מחזיקות בתחומי פעולה ספציפיים דוגמת חינוך, תרבות ואומנות, בריאות, מדעים וכו’. בדקו האם עולמות התוכן של העמותה שלכם ושל הקרן הפילנתרופית חופפים או נושקים זה לזה. במידה והקרן הפילנתרופית אינה מפרסמת בגלוי את התחומים בהם היא מעוניינת לתמוך, נסו לברר אילו עמותות ומלכ”רים קיבלו ממנה תמיכות בעבר בכדי לקבל אינדיקציה על כך.
  • אזור גיאוגרפי – ישנן קרנות פילנתרופיות אשר מעניקות תרומות לעמותות על פי אזורים גיאוגרפים או בהתאם לאזור בו פועלת העמותה. לדוגמא, ישנן קרנות פילנתרופיות אשר יבחרו להעניק תמיכה לעמותה אשר פועלת לקידום אוכלוסיות בדרום הארץ אך יסרבו לבקשת פניה לתמיכה מעמותה אשר פעילותה מתרכזת באזור המרכז.
  • שיוך מגזרי – קרנות פילנתרופיות אשר ממקדות את פעילותן לקידום מגזרים ספציפיים יבקשו להעניק תמיכה לעמותות אשר מבקשות לקדם את אותו המגזר. לכן, חשוב לבדוק האם הקרן אליה אתם שוקלים לפנות אכן מפנה את משאביה לקידום קהלים ספציפיים, ואם כן, האם יש התאמה בין קהלים אלו והמגזרים בהם פעילותכם מתמקדת.
  • היקף התמיכות שמציעה הקרן – בדקו האם רמת המימון שאתם זקוקים לה מתאימה לסוג ולרמת התמיכה שמציעה הקרן. חשוב כי רמת המימון הנדרשת בבקשה תתאים לסכומים שהקרן מחלקת.
  • סוג הפרויקט – קרנות פילנתרופיות נבדלות פעמים רבות בסוגי הפרויקטים בהם הן תומכות. לדוגמא, ישנן קרנות אשר יעדיפו לתמוך בפרויקטים ארוכי טווח על פני פרויקטים קצרי טווח הנותנים מענה לצרכים נקודתיים.

מעבר לנקודות אלו, שיקול נוסף בבחירת הקרנות אליהן תפנו בקשות עבור תמיכות לעמותה יהיה ההיכרות האישית שלכם עם אנשים מתוך הארגון. במידה ואתם מכירים באופן אישי מנהל קרן פילנתרופית או אדם בעל מעמד בכיר בקרן, הדבר יכול כמובן
להגדיל באופן משמעותי את הסיכוי למענה חיובי לבקשתכם. גם היכרות עם אדם העובד בקרן פילנתרופית, לאו דווקא במשרה בכירה, יכול להגדיל את הסיכוי לכך שתקבלו מענה חיובי, שכן הוא יוכל לעזור לכם להבין את מטרות הקרן, אופן פעולתה ושיקוליה בבחירת העמותות לתמיכה, ובכך לנסח את בקשתכם בהתאם.


הסתייעות בשירותים מקצועיים בתהליכי פיתוח משאבים וגיוס כספים יכולה לעזור לכם להשיג יותר תרומות ותמיכות לעמותה ובזמן קצר יותר. חברה מקצועית לגיוס כספים תחזיק בידע הדרוש להכנת בקשה לתמיכה תוך הפנייתה לקרנות המתאימות לעמותתכם. בנוסף, בקשה אשר תנוסח על פי עולם המושגים של הקרנות הפילנתרופיות תהיה בעלת סיכויים טובים יותר להיענות בחיוב. יתרון נוסף בליווי של חברת גיוס כספים הוא בקשרים של אנשי המקצוע שלה עם אישים בכירים בעולם הפילנתרופיה, אשר יעזרו לקדם את הבקשה.

 

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
Open chat
דילוג לתוכן