תפיסת הפילנתרופיה של בעלי ההון בארצות הברית / חני סודרי

עמותות רבות משקיעות מאמצים בגיוס כספים מערוצים שונים כחלק מתהליך פיתוח משאבים. מרבית העמותות בישראל אינן זוכות לתמיכה מגופים ממשלתיים וכן מתקשות להשיג מענקים מבעלי הון ישראלים שכן המעורבות בפילנתרופיה מצד אלו האחרונים אינה מפותחת בהשוואה למצב באירופה ובארצות הברית. בנוסף היקף התרומות שלהן יחס לרווחיהן נמוך יחסית.

ההבדלים בין דפוסי הפילנתרופיה בארץ לעומת אירופה וארצות הברית מוביל עמותות רבות לפנות לחו”ל להשגת המימון הדרוש להן, ולהפנות בקשות מימון לקרנות פילנתרופיות. כמובן ששליחת מכתבי בקשה אין משמען בהכרח שהן ייענו בחיוב וישנה חשיבות רבה לאיתור קרנות פילנתרופיות שתחומי העניין שלהן חופפים לתחומי הפעילות של העמותה, עמידה בהוראות הקרנות ובקריטריונים שהן מציבות ועוד.

אמנם דרושים ידע, היכרות עם עולם הפילנתרופיה בחו”ל וניסיון כדי שתהליכי גיוס משאבים כאלו יישאו פרי, אך עמותות שמשכילות להשקיע בכך יכולות ליהנות מיציבות כלכלית הודות למימון שוטף. עמותות רבות מסתייעות בשירותים מקצועיים של חברות גיוס כספים, שירות שבמקרים רבים משתלם יותר מהעסקת עובד או הכשרת צוות בתוך העמותה.

אחת ההתפתחויות המעניינות והמשמעותיות שחלו בשנים האחרונות בעולם הפילנתרופיה, נכון להיום בעיקר בארצות הברית, חלה עם הקמת המיזם The Giving Pledge (‘התחייבות נתינה’ בתרגום לעברית). מדובר במיזם אותו הגו המיליארדרים וורן באפט וביל גייטס. מיזם זה פונה למיליארדרים, ומבקש מהם להתחייב לתרום את רוב הונם למטרות צדקה. ביל גייטס ואשתו מלינדה נחשבים לפילנתרופים הגדולים ביותר בעולם. פעילותם הפילנתרופית באה לידי ביטוי באמצעות קרן פילנתרופית שהקימו, שמחזור התרומות שלה עומד על יותר מ-40 מיליארד דולר. הרעיון למיזם The Giving Pledge עלה בשנת 2006, לאחר שוורן באפט החליט לתרום את רוב הונו לקרן הצדקה של ביל ומלינדה גייטס.

מטרת המיזם היא לנסות ולטפל בבעיות החברה הדחופות ביותר על ידי הזמנת האנשים והמשפחות העשירים בעולם להתחייב להפנות מעל 50% מהונם לפילנתרופיה או מטרות צדקה במהלך חייהם או בצוואתם.

הצטרפות למיזם נעשית על ידי הצהרה פומבית, ולכן אין לה תוקף משפטי אלא מוסרי בלבד. המטרה של ההתחייבות הפומבית היא ליצור אטמוספירה שתמשוך עוד אנשים לתחום הפילנתרופיה, מתוך אמונה שכיום גם אדם יחיד, ללא קשר להון שלו, יכול להשפיע באופן משמעותי ומתמשך על חיי אחרים.

ההתחייבות אינה נוגעת לתרומת כסף או תמיכה במטרות או ארגונים ספציפיים. כל מי שמתחייב רשאי למצוא את הדרכים הנכונות לו להעניק. כמו כן, המיזם אינו מעביר מענקים לעמותות וארגונים אחרים בצורה ישירה. כל אדם שמצטרף למיזם עושה החלטה אישית לגבי המטרות או הארגונים שהוא מעוניין לתמוך בהם. אחת לשנה האנשים שמצטרפים למיזם נפגשים, חולקים רעיונות ולומדים אלו מאלו. במהלך השנה יש הזדמנויות לשיחות מעמיקות יותר בתחומי העניין של הקבוצה.

במקור מיזם זה פנה למיליארדרים בארצות הברית, אך עקב תגובות נלהבות בכל העולם, כיום הוא כולל אנשים ממדינות שונות בעולם. נכון לאפריל 2016 הצטרפו למיזם 143 מיליארדרים, ביניהם מארק צוקרברג, מייסד וממנכ”ל פייסבוק, טים קוק, מנכ”ל אפל, פול אלן, שותפו של ביל גייטס בהקמת מיקרוסופט , ג’ורג’ לוקאס, תסריטאי, מפיק ובמאי קולנוע, טד טרנר, בעלים של מספר חברות תקשורת גדולות, אשר הקים בין היתר את רשת החדשות CNN ועוד.

בין אם המיליארדרים שהצטרפו למיזם יתרמו את מרבית הונם במהלך חייהם או בצוואתם, יש להניח שהכספים יועברו לגופים ממוסדים בדמות קרנות פילנתרופיות שיוקמו לשם כך, ויגדירו בצורה מפורטת יותר או פחות את מטרות הקרן, תחומי הפעילות שלה וקריטריונים לחלוקת מענקים לעמותות.

 

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן