קשרים אישיים בתהליכי גיוס כספים לעמותות והאתגר בגיוס כספים מקרנות בחו"ל / חני סודרי

היכרות אישית, מפגשים ויצירת קשרים עם נציגי קרנות מהווים גורם בעל משמעות רבה בהצלחת תהליכי גיוס כספים. קרנות פילנתרופיות מחו”ל מהוות אפיק משמעותי שיש לקחת בחשבון בתהליכים אלו, אך בהיבט זה, עקב המרחק הפיזי, גיוס כספים  מקרנות בחו”ל יכול להוות אתגר עבור עמותות ומלכ”רים בישראל.

בעוד קרנות פילנתרופיות מסוימות ממנות נציגים מטעמן בישראל, קרנות אחרות אינן מחזיקות משרד ועובדים בארץ. יש שיעסיקו  יועצים חיצוניים, ויש שינהלו את פעולתן בארץ מרחוק. אלו האחרונות מציבות את האתגר הגדול ביותר כמובן עבור עמותות בישראל. חשוב לבדוק האם נציגים מטעם הקרן צפויים להגיע לביקור בארץ ומתי ולנסות לנצל ביקור זה לקביעת מפגש בו תהיה הזדמנות לעמותה להציג את חזונה ופעילותה בפני הנציגים. לא פחות חשוב מכך, מפגש כזה מהווה גם הזדמנות עבור העמותה להבין בצורה מעמיקה יותר מהן מטרות הקרן ותחומי העניין שלה. שאלות של נציגי הקרן יכולות להוות גם אינדיקציה לשיקולים שמפעילה הקרן בבואה לבחון בקשת תרומה לעמותה. ללא ספק, הכנה וניסוח הפניה בבקשה לתרומה או מענק מן הקרן יוכלו להיעשות בצורה שתגדיל באופן משמעותי את הסיכוי להיענות מצד הקרן, אם העמותה תשכיל לנצל את המפגש בכדי לדלות מידע על התנהלות הקרן ושיקוליה.

אלמנט נוסף שישפיע על החלטת הקרן האם להיענות לבקשה או לדחות אותה יהיה הרושם האישי שיצרו אנשי העמותה על נציגי הקרן כאנשים פרטיים ומידת המקצועיות שלהם על פי תפקידם. קרנות פילנתרופיות מבססות החלטותיהן לגבי תרומות ומתן תמיכה לעמותה לאחר שהן בודקות האם לדעתן העמותה תשכיל לנצל את הכספים שיועברו אליה כראוי. כאשר ישנו מפגש אישי של נציגי קרנות פילנתרופיות עם מנהל עמותה, מייסדה או פעיל בכיר בה, העמותה מקבלת “פנים” תרתי-משמע, ופעמים רבות התרומה תהפוך במידה רבה יותר תרומה לאדם שמייצג את העמותה מאשר תרומה לארגון.

ניתן להגיע למידע חשוב זה כמובן גם בדרכים נוספות דוגמת אתר האינטרנט של הקרן, מחקרים אשר מפורסמים במאגרי מידע על קרנות פילנתרופיות ועוד. עם זאת, אין עוררין שמפגש בלתי אמצעי עם נציגי הקרן יכול לחשוף היבטים שאינם מתפרסמים בערוצים הרשמיים. מבחינה זו, במידה וישנו קושי ביצירת קשר עם פעיל בקרן עצמה, קשרים אישיים עם פעילי ארגונים אשר משתפים פעולה עימה יכולים גם הם לעזור במידה משמעותית במאמצי גיוס כספים עבור עמותה. קשר עקיף כזה עם הקרן יכול לסייע בהבנת עולם המונחים שלה, חזונה ושיקוליה מתוך ניסיון קודם של שיתוף פעולה עימה. בנוסף, קשר עקיף כזה יכול לסייע ב”תיווך” בין הקרן והעמותה בצורת המלצה ו/או בקשה לפגישה עם נציגיה.

ביקור של אחד ממנהלי העמותה או פעיליה הבכירים במדינה בה פועל הקרן יכול להוות גם כן הזדמנות עבור העמותה כחלק ממאמצי פיתוח משאבים לעמותה. גם כאן ישנה חשיבות רבה להתנהלות נכונה: יש לפנות באופן מכובד ומקצועי לנציגי הקרן בבקשה לפגישה, רצוי כחודשיים לפחות לפני הנסיעה. הצורה בה תוצג העמותה, חזונה ופעילותה בפניה זו, כמו גם מטרת הפגישה ישפיעו על היענות נציגי הקרן. כמו כן, חשוב ביותר להתכונן כראוי לפגישה זו, ללמוד ככל הניתן על הקרן ופעילותה עד כה ולוודא כי ניתן יהיה להציג את העמותה בצורה הטובה ביותר.

שירותים מקצועיים של חברת גיוס כספים המתמחה בניהול תהליכי פיתוח משאבים עבור עמותות ומלכ”רים יכולים לסייע רבות לעמותות בתהליכי גיוס כספים. אנשי מקצוע של חברות גיוס כספים יכולים לתרום הודות להכשרתם, אך לא פחות חשוב מכך, הודות לניסיון שצברו בעבודתם בתחום הפילנתרופיה מול קרנות שונות, היכרותם עם עולם המושגים של הקרנות וכמובן רשת הקשרים האישיים שיצרו עם הפעילים בהן והעומדים בראשן. גיוס כספים על ידי חברה מקצועית יניב ברוב המקרים הישגים משמעותיים ביותר, הן מבחינת כמות התרומות והן מבחינת היקפן.

 

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
Open chat
דילוג לתוכן