קשיי עמותות בישראל בתקופות חירום ומלחמה ודרכים להתמודדות / חני סודרי

בתקופות חירום ומלחמה הפניות לעמותות גוברות, והצורך בפעילותן כמו גם חשיבותן הופכים ברורים עוד יותר מאשר בימי שגרה. למרבה הצער, רוב העמותות בישראל חשות קושי להתנהל באופן יעיל בימים מן המניין, כל שכן בתקופות חירום אשר מעמידות אותן מול אוכלוסייה נזקקת גדלה. עמותות רבות בארץ מתקשות להתנהל באופן תקין ולהוציא אל הפועל פרויקטים חברתיים או לקדם אג’נדה חברתית גם בימים כתיקונם, והסיבה העיקרית לכך היא קושי בגיוס כספים. המחסור אותו חוות העמותות מורגש ביתר שאת בתקופות חירום. אם כן כיצד יכולות עמותות להתמודד מול האתגר הגדול שמציבים ימים כאלה?

תהליך גיוס כספים לעמותה צריך להיות למעשה משימה בלתי פוסקת, כלומר יש להסמיך גורם מטעם העמותה, אשר יפעל באופן מתמיד לפיתוח ושימור על ערוצי מימון. בין אם מדובר על עובד העמותה או חברה חיצונית, ניהול תהליך גיוס כספים באופן מקצועי ויעיל יאפשר לעמותה יציבות ובטחון, בלעדיהם לא תוכל לקיים את התנהלותה השוטפת כמו גם קידום פרויקטים ספציפיים.

תהליכי פיתוח משאבים, ובכללם גיוס כספים, אינם צריכים להיעצר בתקופות חירום ומלחמה. אדרבא, הצורך בניהול תהליכים אלו גובר בתקופות אלו, בכדי שהעמותה תוכל לשרוד את התקופה הקשה ולהתאושש עם סיומו במהירות האפשרית. בניהול נכון של תהליכי גיוס הכספים אפשר אף לזכות בהישגים שבימים כתיקונם לא היתה העמותה בהכרח מגיעה אליהם.

אמנם המגזר העסקי נפגע גם הוא בעתות משבר וחירום, ולכן עמותה עלולה להיתקל בקושי במאמצי גיוס כספים מחברות וגופים עסקיים, אך הפניית בקשות לתרומות לגופים דוגמת קרנות פילנתרופיות בחו”ל יכולה לשאת פרי. זאת, במידה והעמותה תשכיל לפנות לקרנות המתאימות. לאור האווירה הבלתי אוהדת כלפי ישראל, שאנו עדים לה לצערנו לא מעט, חשוב לבצע בדיקה לגבי הקרנות טרם שליחת הפניות, ולהפנות אותן לקרנות אשר ירצו לתרום ולתמוך בעמותות ישראליות.


מעבר לחשיבות שבגיוס תרומות לעמותות, עמותות צריכות להשכיל ולבחון את פעילותן השוטפת והתנהלותן. מנהלי עמותות יעשו בחוכמה אם יבדקו כיצד יכולה העמותה להתאים עצמה למצב הקיים בכדי לעבור את התקופה הקשה מולה היא עומדת. עליהם לבחון את תקציב העמותה, תזרים המזומנים והאשראי שלה, ולהיות בשליטה מלאה על ההתנהלות הפיננסית שלה. במידה וניתן, עליהם לצמצם בהוצאות העמותה, ולדחות רכישות והוצאות אחרות בלתי חיוניות. ניתן ורצוי לשתף את צוות עובדי העמותה במאמצים לחסכון בהוצאות ותפעול יעיל יותר של העמותה. כמו כן, אפשר לפנות לספקים שונים של העמותה ולבנק בה מתנהל חשבונה ולבדוק מולם מה ניתן לעשות בכדי להקל על העמותה עד חלוף המשבר.

דווקא בתקופות משבר, עמותות רבות יכולות להרוויח משירותי חברה חיצונית, אשר מתמחה בייעוץ וליווי עמותות. חברה כזו מסייעת בניהול יעיל של תהליך פיתוח משאבים לעמותות על רבדיו השונים: משאבים פיננסיים, משאבים חומריים אחרים, משאבי אנוש ועוד. החברה יכולה לסייע בעריכת תכנית אסטרטגית לעמותה להתמודדות עם המשבר הנוכחי או תכנית כללית יותר לייעול התנהלות העמותה באופן כללי, גם בימים שקטים יותר. כמו כן, חברה מקצועית תחזיק בידע, בכלים ובקשרים הנכונים הנדרשים לניהול תהליך גיוס כספים יעיל אשר ישא פרי. עמותות אשר ישתמשו בשירותי חברה מקצועית חיצונית יגלו שההשקעה הכספית הנדרשת לכך תחזיר עצמה, תתרום לביטחונה הפיננסי של העמותה, להתפתחותה, להוצאה אל הפועל של יעדיה ולהגשמת חזונה.

 

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן