קרנות פילנתרופיות – קרן סובל / חני סודרי

במצב הנוכחי בו עמותות בישראל מתקשות להשיג מימון ותמיכה מגופים ממשלתיים, מן המגזר העסקי ומבעלי הון, עמותות רבות פונות בבקשות מימון לקרנות פילנתרופיות בחו”ל. כיום היקף התרומות של קרנות פילנתרופיות מחו”ל לעמותות בישראל נאמד בכ-10 מיליארד שקלים בשנה.

ניתן למנות מספר סוגים שונים של קרנות פילנתרופיות כמו קרנות פילנתרופיות פרטיות, קרנות קהילתיות וקרנות ציבוריות. קרנות נבדלות אלו מאלו גם בתחומי הפעילות בהם הן תומכות, בסוגי התמיכות שהן מעניקות, בשיקולים למתן תרומות לעמותות ועוד. כמו כן, בעוד ישנן קרנות פילנתרופיות אשר מעניקות כספים אותן הן מגייסות מבעלי הון, קרנות אחרות משקיעות כספי קרן בהשקעות שונות, ולמעשה מעניקות תמיכות לעמותות מרווחי ההשקעות הללו.

קרן סובל – תחומי פעילות

קרן סובל (The Sobell Foundation) נוסדה באנגליה בשנת 1977 ע”י סר מיכאל סובל. הקרן אינה מגדירה מטרות ספציפיות ומאפשרת לנאמניה שיקול דעת מלא בנוגע לאפיקים אליהם מופנים כספיה כל עוד מדובר על מטרות צדקה. עם זאת, הנטייה היא להמשיך ולהעניק תרומות לעמותות אשר עוסקות בתחומים החופפים לתחומי העניין של מייסדה, כמו עזרה לילדים, חולים, קשישים, נכים ולנזקקים. כמו כן, מגמת הקרן היא לפזר באופן הגיוני את הכספים בין עמותות צדקה יהודיות, אשר פעילות בעיקר בבריטניה ובישראל, ועמותות צדקה לא יהודיות אשר פעילות בבריטניה.

קרן פילנתרופית זו אינה מגייסת כספים, אלא מסתמכת על הכנסות מהשקעותיה למתן מענקים לעמותות. הקרן תורמת למימון פרויקטים ופעילויות של עמותות בתחומים הבאים:

  • עזרה וטיפול רפואי, ובכלל זאת הוספיסים.
  • טיפול פיזי ונפשי למבוגרים וילדים בעלי מוגבלויות.
  • חינוך והכשרה למבוגרים וילדים עם מוגבלויות פיזיות או קשיי למידה
  • טיפול ותמיכה בקשישים
  • טיפול ותמיכה בילדים
  • חסרי בית

בנוסף לתחומים אלו, הקרן הגדירה תחומים ייחודיים בהן היא תומכת במקרים של עמותות מישראל בלבד:

  • קליטת הגירה
  • פרויקטים העוסקים בדו-קיום
  • השכלה גבוהה

הוראות קרן סובל לשליחת מכתבי בקשה למימון

כמו קרנות פילנתרופיות רבות אחרות, קרן סובל מפרטת הוראות לשליחת מכתבי בקשה למימון, ואי עמידה בהן עלולה להוביל לסירוב לבקשה. עמותות בתהליכי גיוס כספים אשר עוסקות בתחומים המפורטים מעלה ומעוניינות להפנות בקשה למימון לקרן סובל צריכות למלא טופס בקשה אשר מפורסם באתר הקרן, ולצרף אליו תקציב הכנסות והוצאות לשנת שליחת הבקשה, דו”ח שנתי עדכני וכן חשבונות עדכניים.

קרן סובל מקבלת מכתבי בקשה למימון בדואר בלבד. יש לקחת בחשבון שהמענה לבקשה יכול להתקבל לאחר מספר חודשים. במידה ועמותה מקבלת תשובה שלילית, באפשרותה להגיש בקשה נוספת לאחר שנה לפחות.

קרנות פילנתרופיות כמו גופים תורמים אחרים, לרוב מבקשות לקבל דיווח בנוגע לאופן בו נוצלו כספי תרומותיהם, וכך גם במקרה של קרן סובל. עמותות אשר זוכות לתמיכת קרן סובל מתבקשות למלא טפסי הערכה לאחר כשנה מיום קבלת המענק. במידה ומדובר על כספי מענק שניתנים במספר תשלומים, העמותה מצופה למלא כתב הערכה כשנה לאחר כל אחד מהתשלומים, כלומר, למלא מספר טפסי הערכה. זאת, במטרה לוודא שכספי המימון שהיא מעבירה אכן מקדמים פרויקטים ופעילויות שעוסקים בתחומי העניין שלה ושהכספים מנוצלים ביעילות. בניגוד לבקשות למימון, אותן מבקשת העמותה כאמור לשלוח בדואר, טפסי הערכה
ממולאים אלקטרונית באתר העמותה ונשלחים בדואר אלקטרוני.

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן