קרנות פילנתרופיות – קרן לוי לאסן / חני סודרי

תהליך פיתוח משאבים של עמותות ומלכ”רים צריך להתנהל תוך פעילות מול אפיקי מימון פוטנציאליים רבים ושונים. בין ערוצי המימון האפשריים ניתן למנות תורמים פרטיים (בעלי הון), חברות עסקיות, קרנות פילנתרופיות, גופים ממשלתיים, תרומות מן הציבור הרחב ועוד. בשנים האחרונות נראה כי מרבית המימון שהושג עבור עמותות כתוצאה מתהליכי פיתוח משאבים הגיע מקרנות פילנתרופיות בחו”ל.

קרן לוי לאסן הינה קרן פילנתרופית פרטית אשר מעניקה מענקים לעמותות ומלכ”רים אשר פועלים לשיפור צדק חברתי כלכלי  בהולנד ובישראל, כשהיא מקצה לפחות 2/3 מן המענקים שהיא נותנת בכל שנה לארגונים יהודיים ופרויקטים הקשורים לאוכלוסיות ומטרות יהודיות.

קרן לוי לאסן נוסדה בשנת 1957 על ידי מר ז’אק לוי לאסן, יזם ותעשיין הולנדי, אשר הקים את הארגון ראשית כעסק בתחום האופנה והנדל”ן. לאסן עמד לבדו בראש הקרן עד יום מותו, והוא הוריש לה את כל נכסיו, ובכלל זאת מניות החברה העסקית שלו. כיום הקרן משמשת כקרן השקעות וכקרן פילנתרופית. הקרן פועלת בשלושה אזורים עיקריים: אזור האג בהולנד, פרויקטים קהילתיים יהודיים בהולנד, ופרויקטים של ארגונים חברתיים הפועלים לשינוי חברתי בשולי החברה בישראל.

הקרן מעניקה מימון לפעילות השוטפת של עמותות כמו גם לפרויקטים ספציפיים. סכום התרומה הממוצע שמעניקה הקרן לעמותות עומד על  20,000 אירו. במסגרת פעילות הקרן בישראל, היא תומכת בעמותות ופרויקטים אשר עוסקים בקידום צדק חברתי וזכויות אדם על ידי עידוד למנהיגות ויזמות. באופן ספציפי יותר, הקרן מעניקה תרומות לעמותות וארגונים ללא מטרות רווח שעוסקים בתחומים הבאים:

  • קידום שינוי חברתי על ידי העצמה כלכלית וחברתית
  • קידום דו-קיום בין יהודים לערבים
  • קידום זכויות האישה והעצמת נשים
  • קידום סובלנות אצל זרמים שונים ביהדות
  • קידום מנהיגות בקרב צעירים
  • קידום שינוי קהילתי

פעילות קרן פילנתרופית זו בישראל החלה לפני יותר מ-40 שנה, מתוך מחויבות של מר לוי לאסן לסיוע לישראל להתפתח, לצמוח ולשגשג. הקרן רואה חשיבות בהסתגלות לצרכים של החברה הישראלית ככל שהם משתנים. בשנים האחרונות, תחומי התמיכה העיקריים של הקרן היו קידום נשים והעצמה כלכלית לנשים. על פי פרסומי הקרן, היא מאמינה כי ב-2015 והלאה, האתגרים הגדולים ביותר לקידום החברה האזרחית בישראל יהיו נושאים כמו הפרדה מגדרית, כלכלה ותעסוקה, מחסור בייצוג נשי במגזרים ציבוריים ומעמד אישי.

קריטריונים להגשת בקשות תרומות לעמותות מקרן לוי לאסן

ב-2015 פרסמה הקרן את ההוראות הבאות בנוגע להגשות בקשות מימון לעמותות בישראל. על פי הוראותיה, על מבקש המימון להיות ארגון חברתי אשר פועל מחוץ למרכזי הכוח הפוליטיים ופועל לקידום מעמד האישה בתחומים הבאים: העצמה כלכלית של נשים, אימון למנהיגות נשית, נשים בספירה הציבורית, זכויות נשים, נושאי שוויון מגדרי כמו חופש להתחתן ולהתגרש, אלימות נגד נשים או העצמת נשים. ריכוז מאמצי הקרן בתחומים אלו נובע מתוך אמונתה כי אלו מהווים חלק מהותי במאמצים ליצירת חברה אזרחית טובה יותר עבור כל אזרחי המדינה.

קרן לוי לאסון מקבלת בקשות למימון מעמותות וארגונים ללא מטרות רווח אשר עומדים בקריטריונים הבאים:

  • ארגונים עם תקציב שנתי של פחות מחצי מיליון אירו.
  • ניתן להגיש בקשות למימון בסכום של עד ל-35,000 אירו לשנה, כאשר תמיכות ינתנו לתקופה של שנה. עמותות אשר מקבלות מימון יכולות להגיש בקשה להמשך תמיכה עד ל-5 שנים עוקבות (בכפוף להגשת דו”ח הערכה שאושר על ידי הקרן).
  • ארגונים צריכים להיות מסוגלים להוכיח יציבות ארגונית, מצב פיננסי מבוסס וניהול תקין, אם כי ארגוני סטארט-אפ יכולים להגיש בקשה ללא אישור ניהול תקין. בקשת המימון צריכה לעמוד על סכום שלא עולה על 50% מהעלות הכוללת של הפרויקט.

ניתן להגיש רק בקשה אחת בכל מחזור. במידה ובקשה נענית בחיוב, ניתן להגיש בקשה נוספת לאחר שנה. קרן לוי לאסן מקבלת בקשות למימון באמצעות הדוא”ל בלבד, באנגלית או הולנדית, והיא אינה מקבלת בקשות בכתב יד. הקרן דנה במכתבי בקשה אחת לחודשיים, ומעניקה תשובה חיובית או שלילית לאחר כשבועיים מיום הדיון.

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן