קרנות פילנתרופיות יהודיות בארצות הברית / חני סודרי

המגזר השלישי הינו מגזר משמעותי בארה”ב הודות לתרבות הפילנתרופיה המפותחת שבמדינה. ללא ספק, תמריץ המיסוי הינו גורם משמעותי בפיתוח תרבות זו בקרב בעלי הון וגופים עסקיים. בארצות הברית, המדינה מעניקה הטבות מס לא מבוטלות כאשר לפחות חמישה אחוז מהרווחים בכל שנה מופרשים לקרנות פילנתרופיות או מועברים באופן ישיר יותר בצורת תרומות לעמותות.

פילנתרופיה יהודית בארה”ב

אחד ממאפייניה של הפילנתרופיה היהודית בארה”ב הוא אחוזה הגבוה בתרבות הפילנתרופיה בכלל. מתוך כשישים אלף קרנות פילנתרופיות בארצות הברית בסוף המאה ה-20, כעשרת אלפים היו קרנות של משפחות יהודיות, שיעור הגדול פי 8 יחסית לאחוז   היהודים באוכלוסיית ארה”ב. מאפיין נוסף הוא התאגדות קרנות רבות במסגרת ‘ארגוני גג’ ויצירת שיתופי פעולה משמעותיים בין נדבנים פרטיים או קרנות לקידום פרויקטים ספציפיים. להלן דוגמאות לכמה מהתארגנויות בולטות כאלו:

הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה (JFNA)

כאשר מדברים על התארגנות פילנתרופית יהודית, ארגון זה הינו הבולט והידוע ביותר. הוא מאגד בתוכו מעל 150 פדרציות יהודיות. ארגון יהודי-ציוני זה נוסד ב-1999 ומהווה למעשה מיזוג של 3 ארגונים גדולים אשר פעלו בארצות הברית ובקנדה בריכוז והכוונת הפעילות של המוסדות היהודיים בקהילות השונות, ובראשן את פעילות גיוס התרומות: מועצת הפדרציות היהודית, המגבית היהודית המאוחדת והמגבית המאוחדת לישראל.

כוחם של שלושת הגופים הללו אשר התאפיינו במנגנוני גיוס כספים מפותחים ביותר בא לידי ביטוי אולי באופן הבולט יותר בתמיכה העצומה שהעניקו למדינת ישראל בעיקר עם הקמתה, אך גם בעיתות משבר – מלחמות ישראל – ואירועים משמעותיים אחרים דוגמת עליית יהודי ברית המועצות ב-1990.

שיתופי פעולה של נדבנים לקידום פרויקטים

בסוף המאה ה-20 החלו להירקם שיתופי פעולה בין נדבנים יהודיים בולטים בארצות הברית לקידום מטרות משותפות הנוגעות לקהילות היהודיות, וזאת הודות למפגשים שארגנה המגבית היהודית המאוחדת. בין הפרויקטים המוצלחים שקודמו הודות לשיתופי פעולה כאלו ניתן למנות את התמיכה בארגון “הלל”, גוף יהודי-אמריקאי אשר פועל בקמפוסים במכללות ובאוניברסיטאות. לולא תמיכה זו, יתכן וארגון זה היה מפסיק פעילותו. יוזמה נוספת ראויה לציון היא פרויקט “תגלית”, ארגון חינוכי ציוני, שמטרתו לחזק את הקשר בין צעירי התפוצות וישראל. הארגון מביא עשרות אלפי צעירים יהודיים לביקור בישראל בכל שנה.

רשת התורמים היהודית (The Jewish Funders Network)

ארגון זה נוסד ב-1991 כארגון חברים במטרה לענות על הצרכים של תורמים פרטיים יהודיים וקרנות יהודיות. הארגון מספק הדרכות על פילנתרופיה, עדכונים על מצב הסכסוך הישראלי-פלשתיני ועוד. הוא מאגד תורמים קטנים יחסית, המעבירים תרומות של כ-25,000 דולר בשנה למטרות פילנתרופיות, כמו גם תורמים גדולים, המחלקים תרומות בסך של עד 50 מיליון דולר לשנה.

במקביל להתארגנויות דוגמת אלו שציינו מעלה, ישנן קרנות משפחתיות יהודיות אשר פועלות באופן עצמאי. אחד מהמגמות הבולטות במאה ה-21 הוא הרצון של קרנות אלו והעומדים בראשן להיות מעורבים באופן אישי יותר בפעילות הפילנתרופית. הם מבקשים לקבוע כיצד תתבצע חלוקת כספי התרומה, דורשים דיווח של השימוש שנעשה בכספים ועוד.


מגמה זו מהווה הזדמנות עבור עמותות בארץ המבקשות לפנות לקרנות יהודיות בארצות הברית כחלק מתהליך פיתוח משאבים. בעוד שבעבר שכספי תרומות של קרנות פילנתרופיות היו מועברים בתיווך הפדרציות ישירות למוסדות המדינה או לגופים גדולים דוגמת הסוכנות הישראלית, קק”ל וכדומה, כיום ישנה אפשרות לפנות ישירות לקרנות פילנתרופיות דוגמת הקרנות המשפחתיות בבקשת תרומות לעמותות. עם זאת, יש לתת את הדעת לדרישות הקפדניות של הקרנות ולוודא כי הפניות מוגשות בהתאם להן, בכדי להבטיח את הצלחת תהליכי גיוס הכספים.

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
Open chat
דילוג לתוכן