פיתוח משאבים לעמותות לאור "חוק העמותות" של שרת המשפטים איילת שקד / חני סודרי

ב-27 בדצמבר 2015, ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את חוק “השקיפות” של שרת המשפטים איילת שקד. חוק זה, המכונה גם “חוק סימון העמותות”, קובע חובת שקיפות מוגברת על עמותות שעיקר המימון שלהן מקורו בחוץ לארץ. 

על פי חוק זה, עמותות שיותר ממחצית מן המימון שלהן מגיע ממדינות זרות יחויבו לציין את מקורות המימון בפרסומים ובדוחות שלהן. כמו כן, יהיה עליהן לציין שהן מקבלות מימון ממדינות זרות בכל פניה לנבחר ציבור או בדיונים בהם נערך פרוטוקול. במשכן הכנסת יהיה עליהם להסתובב עם תג מיוחד, אשר יציג את שמם ושם הארגון אותו הם מייצגים. החוק קובע קנס בסך 29 אלף ₪ לעמותות שלא יעמדו בתנאים אלו.

הצעת חוק זו עוררה סערה פוליטית ותקשורתית, ורבות נכתב ונאמר בנוגע למחלוקת שנוצרה בין ימין ושמאל, לאור הטענה כי החוק מכוון לפגוע בארגוני שמאל וזכויות אדם. נכון לסוף שנת 2015, הנושא לקראת הליך חקיקה בוועדת החוקה, חוקה ומשפט, וצריך לעמוד לאישור בקריאה שניה ושלישית.

פיתוח משאבים לעמותות – קרנות פילנתרופיות בחו”ל

עמותות ומלכ”רים רבים בישראל נזקקים למימון מתמשך מטעם תורמים בכדי שיוכלו להמשיך ולהוציא לפועל פרויקטים. כיום, חלק הארי של המימון לו זוכות מרבית העמותות בארץ מגיע בדמות תרומות ממקורות שונים בחו”ל – בעיקר מטעם קרנות פילנתרופיות, אך גם מטעם תורמים פרטיים. אין זה מפתיע בהתחשב בעובדה שההיקף של תרומות לעמותות ומלכ”רים בארץ מטעם תורמים פרטיים בעלי הון הינה נמוך מאד לעומת המצב באירופה ובארצות הברית.

קרנות פילנתרופיות בחו”ל מעבירות בכל שנה תרומות לעמותות בארץ בהיקף של כמיליארד דולר. הפעילות של רבות מהן מתבצעת בעמימות מכוונת, והן אינן מעוניינות שפעילותן תיחשף. קרנות שמעוניינות שתרומותיהן תישארנה אנונימיות אינן רוצות לחשוף את שמות העמותות והארגונים להם תרמו, אלו סכומים העבירו, מהם שיקוליהן במתן תרומות לעמותות וכו’. הדבר בא לידי ביטוי גם  בכך שקרנות פילנתרופיות רבות אינן רשומות בישראל ואינן מחזיקות נציגים בארץ כלל.

לכן, ל”חוק סימון העמותות” יכולות להיות השפעה משמעותית על פעילותן של עמותות רבות בארץ אשר נשענות במידה רבה, וחלקן באופן בלעדי, על תרומות מחו”ל. כאמור, חוק זה עורר סערה פוליטית, אך נראה כי השפעתו תורגש על ידי עמותות רבות, גם כאלו שתחום פעילותן אינו פוליטי כלל.

במידה והחוק יעבור, יתכן שעמותות רבות יחוו קשיים בתהליכי פיתוח משאבים, שכן ההכרח לחשוף את הגופים התורמים עלול להרתיע תורמים פוטנציאליים רבים, ולהביא לכך שתורמים פרטיים כמו גם קרנות פילנתרופיות יסרבו להעניק מימון עקב כך. גיוס כספים הינו תהליך שעמותות רבות מתקשות בו גם כיום, וחוק זה עלול להקשות עליהן עוד יותר.

לאור כל זאת, ניתן להבין את היתרונות שבניהול תהליכי פיתוח משאבים לעמותות על ידי גורם מקצועי. היכרות עם עולם  הפילנתרופיה, הגופים והאישים המובילים בו ועולם המושגים שלהם, יכולה לסייע באופן משמעותי בהשגת מימון לעמותה. חברות גיוס כספים אשר מתמחות בעבודה עם עמותות יכולות לאתר את הקרנות המתאימות לעמותות בהתאם לתחום הפעילות שלהן, סוג המימון שדרוש להן והיקפו, ולדעת מתי וכיצד לפנות לקרנות הללו. ההיכרות עם הקרנות השונות ואופן פעילותן יכול גם לעזור ולכוון את המאמצים לקרנות אשר יסכימו שתרומתן תדווח במידה והחוק יחייב זאת.

 

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן