פילנתרופיה בארצות הברית – התורמים הגדולים בשנת 2013 / חני סודרי

עמותות רבות בישראל מקבלות תרומות מקרנות פילנתרופיות בחו”ל בהיקף של כמיליארד דולר מדי שנה. עמותות אלו נשענות במידה רבה על תרומות, תמיכות ומענקים מחו”ל לשם פיתוח משאבים, ובעיקר קרנות מארצות הברית. לכן, פרסומים אשר יכולים להעיד על מגמות בעולם הפילנתרופיה בארה”ב יוצרים עניין בקרב כל מי שעומד בראש עמותה או מלכ”ר גם בישראל, וכן בקרב חברות מקצועיות המנהלות תהליכי גיוס כספים לעמותות.

המגזין  Chronicle of Philanthropyפרסם בתחילת פברואר 2014 את רשימת 50 התורמים הגדולים לשנת 2013. על פי הפרסום, התורמים הגדולים ביותר היו מארק צוקרברג ורעייתו פרסילה צ’אן. השניים תרמו בחודש דצמבר 18 מיליון מניות של חברת פייסבוק, אשר מוערכות ביותר מ-970 מיליון דולר. תרומה זו הועברה לעמותת Silicon Valley, ארגון אשר מחלק מענקים למוסדות ללא כוונות רווח.


מן הפרסום עולה כי 50 התורמים הגדולים ביותר תרמו יחד 7.7 מיליארד דולר בשנת 2013, ובנוסף התחייבו להעביר 2.9 מיליארד דולר נוספים. סך התרומות בשנה זו היו גדולים ב-4% מן התרומות בשנת 2012. כמו כן, סכום התרומה ה חציוני עמד על 86.1 מיליון דולר, לעומת 49.6 מיליון דולר ב-2012.

42 מתוך 50 התורמים המובילים העניקו מעל 50 מיליון דולר כל אחד, וחותם הרשימה תרם 37.5 מיליון דולר.  כשליש מסכומי התרומות, סך כולל של 2.6 מיליארד דולר, ניתנו לאוניברסיטאות וקולג’ים, רובן למחקרים ומדע, בניגוד לשנים קודמות בהן התרומות יועדו לבניית מוסדות לימוד. לדוגמא, במקום השלישי ברשימה, פיליפ נייט, יו”ר נייקי, ואשתו, התחייבו לתרום 500 מיליון דולר לאוניברסיטה באורגון עבור מחקר בתחום הסרטן, אך התנו זאת בכך שהאוניברסיטה תשווה סכום זה תוך שנתיים.

2.1 מיליארד דולר מהיקף התרומות של התורמים המובילים חולקו בין עמותות שונות, ויתר התרומות יועדו למוסדות דוגמת בתי חולים ומרכזים רפואיים, מוזיאונים וספריות. במקום הרביעי צויין מייקל בלומברג, ראש העיר לשעבר של ניו יורק אשר תרם סך של 452 מיליון דולר למען ארגונים הפועלים בתחום האומנות, החינוך, הסביבה, בריאות הציבור ועוד. 


מעניין לציין כי 10 מתוך 50 התורמים הגדולים למעשה תרמו לאחר מותם. התורם השני ברשימה הוא ג’ורג’ מיטשל, מיליארדר מטקסס, אשר הוריש 750 מיליון דולר למען פרויקטים הקשורים באיכות הסביבה. עם זאת, עורכת המגזין, סטייסי פלמר כתבה שהעובדה המשמעותית ביותר העולה מן הרשימה היא היקף התרומות שנעשו על ידי תורמים חיים אשר שווה לסכום התרומות בשנים 2012 ו-2011 יחד. לטענתה, עובדה זו היא סימן לכך שמצב הכלכלה בארה”ב משתפר, ויש נטייה לתרום בקלות רבה יותר.


רוב התורמים ברשימה היו מעשירי ארה”ב אשר העניקו תרומות נכבדות בעבר, אך היו גם כמה שמות חדשים, דוגמת עו”ד מסיאטל אשר הוריש עם מותו 139 מיליון דולר לעמותות וארגונים ללא כוונות רווח. אמנם חלק מן התורמים הגדולים ביותר בשנת 2012 לא הופיעו ברשימת 2013, אך הדבר אינו מעיד על כך שהפסיקו לתרום, אלא שתרומותיהם ב-2013 לא נספרו לצורך הדירוג כיוון שלא היו התחייבויות חדשות לתרומה, אלא התבססו על התחייבויות שנתנו בשנים קודמות. לדוגמא, ביל גייטס, מייסד-שותף של מיקרוסופט, ואשתו מלינדה העבירו לקרן הפילנתרופית שייסדו יותר מ-181 מליון דולר בשנת 2013, אך סכום זה הועבר כחלק מהתחייבות להעביר 3.3 מיליון דולר שנתנו בשנת 2004. גם מייסד CNN, טד טרנר ווורן באפט תרמו ביד רחבה כחלק מהתחייבויות שעשו בעבר.


נקודה מעניינת נוספת שעולה מן הרשימה שפורסמה במגזין היא ש-19 מהתורמים או זוגות התורמים ברשימה הצטרפו ל- Giving Pledge, ארגון שייסדו ביל גייטס ווורן באפט ב-2010. מאז הקמת הארגון הצטרפו אליו מ-120 מן האנשים והמשפחות העשירים ביותר בעולם, אשר התחייבו להעניק לפחות חצי מהונם כתרומה. הדבר מעיד על המודעות הרבה הקיימת היום בארצות הברית לפילנתרופיה ולחשיבותה בקרב בעלי ההון. הקמת ארגון זה וייסוד קרנות פילנתרופיות על ידי בעלי ההון אם באופן פרטי או באמצעות חברות עסקיות אשר הם עומדים בראשן מעידים על המגמה הקיימת של שימוש בחלק ניכר מההון עבור תרומה לחברה, אם על ידי מתן תרומות לעמותות או ‘אימוץ’ קהילות מוחלשות באופן ישיר יותר.

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן