סיבות לדחיית בקשות תרומות לעמותות / חני סודרי

לא פעם, עמותות נתקלות בדחיית בקשתן לתרומה למרות שהמטרות שהן מקדמות והפעילויות  שלהן ראויות, והן מתנהלות באופן תקין ונאות. אם כן, מה יכולות להיות הסיבות לדחיות אלו? מסתבר שישנן לא מעט סיבות לדחיית בקשות תרומות לעמותות, בין אם מדובר על פנייה לתורמים פרטיים כגון בעלי הון, גופים ממשלתיים או קרנות פילנתרופיות. במאמר זה ננסה לפרטן.

נוסח הבקשה

לא מעט בקשות נדחות על רקע האופן בו מנוסח תוכן הבקשה. לדוגמא, נוסח התיאור של העמותה, החזון והמטרות שלה, הפרויקטים שהיא מקדמת וכו’ יכול להכריע האם הגוף אליו פנתה ייעתר לבקשתה או ידחה אותה. תיאור כללי מדי לא יבהיר לתורם הפוטנציאלי נקודות חשובות אלו אשר יגרמו לו להבין האם הוא ‘מתחבר’ לפעילות של העמותה ורוצה לעזור לה להגשים את מטרותיה. לעומת זאת, תיאור מסורבל מדי גם הוא יותיר אותו מבולבל ועלול ליצור רושם של עמותה ‘לא מקצועית’ אשר אינה יכולה לנהל באופן יעיל פרויקטים ולהוביל להצלחתם.

תיאור העמותה כמקצועית ואמינה


חשוב ביותר לפרט בבקשות לתרומות לגבי העמותה, העומדים בראשה, ההיסטוריה של העמותה לאורך השנים, פרויקטים והצלחות בעבר, ולספק תיעוד ועדויות ככל שניתן, בכדי לספק לתורם הפוטנציאלי תמונה מלאה לגבי העמותה. בנוסף, יש לפרט כיצד ינוצלו כספי התרומה, דרכי הביקורת והבדיקה העצמית של העמותה לאורך התקדמות הפרויקט. על התכנים להיות מוצגים באופן מפורט, ברור אך תמציתי וענייני ככל שניתן בכדי לשדר רצינות ומקצועיות.

עמידה תנאים והוראות הגשת הבקשה


קרנות פילנתרופיות וגופים נוספים כגון משרדי ממשלה בדרך כלל מפרטים תנאים להגשת בקשות כגון תחומי פעילות להן תינתן תמיכה, היקפי תקציב, זמני הגשת בקשות ועוד. חשוב לוודא, לדוגמא, כי מטרות הקרן אליה פונים תואמות למטרות העמותה או הפרויקט המדובר וכי הקרן מעניקה תרומות בהיקף הדרוש לעמותה. לעיתים ארגונים וקרנות שונים גם מגדירים באופן ברור את
האופן בו יש להגיש את הבקשה, מה יש לכלול בה וכו’.  אמנם מדובר באלמנטים טכניים, אך אין לזלזל בהם בעת גיוס כספים, שכן בקשות יכולות להידחות על רקע אי מילוי דרישות כאלו, לעיתים מבלי שהבקשה נקראה כלל.

מטרות העמותה ו/או הפרויקטים המוצעים


בקשות תרומות לעמותות נדחות לעיתים משום שמטרות העמותה או פרויקט הספציפי הנדון אינם ‘מדברים’ לתורם הפוטנציאלי, ולעיתים משום שהם נתפסים כבלתי ריאליים. במידה ונוצר רושם אצל הגוף אליו פונים כי הסיכוי להגשמת מטרות העמותה או הפרויקט המוצע הינם קטנים או בלתי קיימים, הבקשה תידחה. לדוגמא, התורם הפוטנציאלי יכול לסבור כי העמותה אינה מחזיקה בכישורים הדרושים לשם הוצאה אל הפועל של הפרויקט, או שמטרותיה שאפתניות מדי.

כמו כן, הוא עלול לדחות את הבקשה משום שיסבור שהפרויקט אינו חשוב מספיק, או שהיקף התקציב המבוקש עבורו מוגזם וגבוה מדי. לחילופין, במידה והתורם יסבור כי העמותה אינה יציבה וברת קיימא, ותישען באופן בלעדי או מירבי על תרומתו, הוא עלול לסרב לבקשה, שכן יעדיף לתרום לעמותה שירגיש בטוח יותר כי תרומתו אכן תביא לשינוי משמעותי לטווח ארוך.

ריבוי עמותות הפועלות באותו התחום


חשוב להבין כי קרנות פילנתרופיות, חברות עסקיות, בעלי הון וכו’ מקבלים פניות רבות בכל שנה. בקשות רבות נדחות על רקע עמותות רבות אשר פועלות באותו תחום או בתחומים משיקים ולמעשה מתחרות זו בזו ולא משתפות פעולה לקידום המטרה הזהה. כפילות, חוסר שיתוף פעולה וכן חוסר תיאום בין העמותה ובין גופים אחרים הפועלים לקידום נושאים דומים יכול לגרום לסירוב של
התורם הפוטנציאלי להעביר כספים, משום שהתנהלות כזו תיתפס כבלתי יעילה.

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן