נאמני קרנות פילנתרופיות – כיצד הם מחליטים על מתן תרומות לעמותות? / חני סודרי

נכסי קרנות פילנתרופיות רבות מנוהלים על ידי נאמנים. משמעות הדבר היא שמייסדיהן מפקידים את מלאכת ניהול הכספים בידי אנשים ספציפיים – השקעת הכספים וכן העברת כספי הרווחים מן ההשקעות הללו לעמותות וארגונים ללא מטרות רווח. בעוד במקרים מסוימים מייסדי קרנות פילנתרופיות מגדירים באופן מפורש בתקנון הקרן תחומי פעילות לתמיכה, קריטריונים והוראות למתן תרומות לעמותות, במקרים אחרים המייסדים מותירים את כל האלמנטים הללו פתוחים ולמעשה מעניקים לנאמנים יד חופשית לפעול על פי ראות עיניהם.

כך או כך, בידי הנאמנים סמכות רבה והם למעשה בסופו של דבר אלו שמחליטים בכל הנוגע למתן תרומות לעמותות – אילו עמותות או פרויקטים ייהנו מתמיכת הקרן. ללא ספק, בהיבט זה, קשרים אישיים עם נאמני קרנות פילנתרופיות מהוות יתרון עצום לעמותות, שכן בעולם הפילנתרופי יחסים כאלו יכולים להגביר באופן משמעותי את הסיכוי לקבל תשובה חיובית למכתב בקשה למימון. גם במקרים בהם לא קיים קשר אישי עם נאמן, חשוב בתהליך פיתוח משאבים לעמותה לנסות ולאתר מידע על נאמני הקרן, שכן ההבנה מה מעניין את הנאמן, ומהי הדרך הנכונה להציג בפניו את הפרויקט הרלוונטי יכולה לסייע בהכנת מכתב הבקשה באופן שיגדיל את סיכוייה להיענות בחיוב.

בכתבה שפורסמה במגזין NRG בספטמבר 2015, רואיין סנדי פרנקל, אחד מנאמני קרן פילנתרופית שייסדה ליאונה הלמסלי. קרן זו מהווה דוגמה למקרה בו המייסדת לא הגדירה את תחומי התמיכה של הקרן ולמעשה הותירה בידי חמישה נאמנים חופש פעולה רחב ביותר. הנאמנים מופקדים על חלוקת מאות מיליוני דולרים בכל שנה בין עמותות על פי בחירתם.

למרות שליאונה הלמסלי היתה יהודייה, היא מעולם לא ביקרה בארץ ולא תרמה לישראל או לארגונים יהודיים. ובכל זאת, נאמן הקרן, סנדי פרנקל, החליט לרכז את עבודתו במתן תרומות לעמותות בישראל, מתוך זיקה אישית לנושא. החלטתו באשר לעמותות או הפרויקטים הספציפיים אשר יזכו לתרומות נעשית על פי שיקול דעתו האישי, ולמרות שכל תרומה מוענקת רק לאחר אישור יתר הנאמנים, על פי דבריו, נראה שבסופו של דבר מדובר בהליך פרוצדורלי בלבד, וההחלטות נעשות על ידי כל נאמן באופן אישי, והנאמנים החליטו במשותף שכל אחד מהם יתרכז בתחום מסוים על פי הנושאים שהוא מעוניין לקדם.

נקודה מעניינת נוספת שעולה בכתבה ויש לתת עליה את הדעת בתהליכי פיתוח משאבים לעמותה היא שלמרות שבקרן הספציפית הזו נקבע כי נאמני הקרן יוזמים ופונים בעצמם לעמותות וארגונים ולא מקבלים בקשות למימון, בפועל, כאשר הם מקבלים בקשה שמעניינת אותם ומציגה ‘רעיון טוב’ כפי שמגדיר זאת פרנקל, הם נענים בחיוב.

קרנות פילנתרופיות כערוץ גיוס כספים לעמותות

קרנות פילנתרופיות בחו”ל מהוות אפיק חשוב ביותר בתהליכי גיוס כספים לעמותות, בייחוד לאור המצב הנוכחי בישראל בו עדיין נושא הפילנתרופיה מבעלי הון וחברות עסקיות אינו מפותח בהשוואה לאירופה וארה”ב, ולאור הקושי לגייס תמיכה מגופים ממשלתיים ולסמוך על העברת הכספים בזמן במידה ואכן העמותה זכתה לתמיכה כזו.

ישנה חשיבות רבה לאיתור הקרנות הרלוונטיות בהתאם לתחום הפעילות של העמותה והפרויקטים שהיא מבקשת לקדם. בכדי להבין האם ישנו סיכוי לקבל תמיכה מקרן פילנתרופית מסוימת, צריך להבין מהם תחומי העניין שלה, ובמידה ונכסיה מנוהלים על ידי נאמנים, במקרים רבים, מהם תחומי העניין האישיים שלהם.

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן