מאמרים

גיוס כספים עבור עמותות ומלכ"רים / חני סודרי
תהליכי גיוס כספים של עמותות ומלכ"רים יכולים להתבצע על ידי פניה למספר גורמים: תורמים מקרב יהדות התפוצה, קרנות פילנתרופיות, מוסדות ממשלתיים, גופים עסקיים, תורמים גדולים פרטיים או פניה לתרומות מן הציבור הרחב.
למאמר המלא…
גיוס כספים עבור עמותות ומלכ

פילנתרופיה בישראל – תרומות לעמותות ומלכ"רים / חני סודרי
בשנים האחרונות המודעות בישראל לנושא הפילנתרופיה הולכת ועולה, וניתן לראות כי ההיקף של תרומות לעמותות ומלכ"רים מטעם אנשי עסקים גדל. עם זאת, ביחס לכלל התרומות לעמותות ולמוסדות ללא כוונות רווח, אחוז התרומות מתורמים פרטיים גדולים בארץ נותר נמוך.
למאמר המלא…
פילנתרופיה בישראל - תרומות לעמותות ומלכ

אי שקיפות בהתנהלות קרנות פילנתרופיות / חני סודרי
קרנות פילנתרופיות מדווחות לבנק ישראל על תרומות בסכומים שעולים על חמישה מיליון דולר. בשל העובדה שישנן אלפי קרנות משפחתיות בעולם אשר תורמות לישראל, רובן מארצות הברית, תרומות לעמותות מקרנות קטנות יותר בסך כולל של עשרות מיליוני דולרים לא מדווחות כלל. בנוסף, קרנות פילנתרופיות רבות אינן רשומות בארץ ואינן מחזיקות בנציגים בישראל, היות ואינן מעוניינות שפעולותיהן ייחשפו.
למאמר המלא…
אי שקיפות בהתנהלות קרנות פילנתרופיות / חני סודרי

ניהול נכון של תהליך גיוס כספים לעמותות / חני סודרי
עמותות רבות מתקשות בתהליכי גיוס כספים, ובייחוד עמותות בראשית דרכן. מתוך אלפי פניות עבור תרומות לעמותות אשר מוגשות כל שנה לקרנות פילנתרופיות, רק כחמישית מהן נענות בחיוב. ללא ספק, חוסר הניסיון וההיכרות עם העולם של קרנות פילנתרופיות, תורמים פרטיים וכו' יוצר במידה רבה קשיים אלו.
למאמר המלא…
ניהול נכון של תהליך גיוס כספים לעמותות / חני סודרי

תרומות לעמותות בישראל על ידי קרנות פילנתרופיות / חני סודרי
קרנות פילנתרופיות בחוץ לארץ, ברובן מטעם יהודי התפוצות, תומכות במדינת ישראל באמצעות תרומות מאז הקמתה. ניתן לאמוד כיום את ההיקף של תרומות לעמותות, מלכ"רים וארגונים שונים בישראל בכ-10 מיליארד שקלים בשנה.
למאמר המלא…
תרומות לעמותות בישראל על ידי קרנות פילנתרופיות / חני סודרי

תרומות פרטיות לעמותות – תמונת מצב בישראל ובחו"ל / חני סודרי
תרומות לעמותות, מלכ"רים וארגונים נוספים מטעם תורמים גדולים פרטיים בישראל הינן בהיקף נמוך ביחס למצב באירופה ובארה"ב בפרט. אמנם יש נתינה בישראל, אך לא בסכומים גדולים כמו בחו"ל. זאת, למרות שבשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספר בעלי ההון ובהיקף ההון הפרטי בארץ.
למאמר המלא…
תרומות פרטיות לעמותות – תמונת מצב בישראל ובחו

המגזר השלישי בישראל / חני סודרי
המגזר השלישי הינו מגזר הפעילות במשק, אשר כולל את הארגונים הפועלים ללא כוונת רווח, ואינם חלק מן המגזר הציבורי (מוסדות המדינה והרשויות המקומיות). מגזר זה פועל רבות בישראל בתחומי הבריאות, הרווחה, החינוך ועוד. פעמים רבות, הממשלה אינה מפנה משאבים מספיקים לצרכי החברה, אם מתוך חוסר התייחסות נאותה או מתוך קשיים תקציביים. במצב זה, עמותות ומלכ"רים הם אלו אשר ממלאים את החלל שנוצר.
למאמר המלא…
המגזר השלישי בישראל / חני סודרי

התנהלות הממשלה בישראל מול קרנות פילנתרופיות / חני סודרי
העמימות בה פועלות קרנות פילנתרופיות רבות בישראל מקשה על קביעת מספרן המדויק. על פי מחקרו של פרופסור יפה משנת 2001, בישראל היו רשומות ברשם העמותות ורשם ההקדשות כ-3000 קרנות. בנוסף, היו לפחות כ-2000 קרנות נוספות שאינן רשומות בארץ ועוד מספר מאות קרנות פילנתרופיות, אשר העבירו תרומות דרך גופים אחרים כגון הקרן החדשה לישראל, הג'וינט, הסוכנות היהודית וקרן היסוד.
למאמר המלא…
התנהלות הממשלה בישראל מול קרנות פילנתרופיות / חני סודרי

חברות גיוס כספים – פיתוח משאבים וכן תרומות לעמותות / חני סודרי
עמותות רבות מתקשות בהשגת תרומות, וחוות דחיות חוזרות ונשנות או התעלמות בתשובה לבקשת תרומות ומענקים. ישנם המחזיקים בתפיסה כי ישנן קרנות רבות בעלות הון רב, והכסף "מחכה" רק שירימו אותו, אך למעשה גיוס כספים הינו הליך המצריך ידע רב, זמן וניסיון בתחום. הפרוצדורה של הגשת בקשות תרומות לעמותות יכולה להיות ארוכה ומסובכת.
למאמר המלא…
חברות גיוס כספים – פיתוח משאבים וכן תרומות לעמותות / חני סודרי

תרומות לעמותות בישראל – שיקוליהן של קרנות פילנתרופיות זרות / חני סודרי
עמותות, מלכ"רים וארגונים נוספים בישראל מקבלים מדי שנה תרומות מאת קרנות פילנתרופיות זרות בהיקף של כמיליארד דולר. עבור עמותות וארגונים אלו, תהליכי פיתוח משאבים ובכלל זאת גיוס כספים נשענים במידה רבה, ולעיתים בלעדית על תרומות אלו. לכן, חשוב להבין כיצד בוחרות קרנות פילנתרופיות בעולם, לאלו עמותות בארץ לתרום הון.
למאמר המלא…
תרומות לעמותות בישראל – שיקוליהן של קרנות פילנתרופיות זרות / חני סודרי

פיתוח משאבים לעמותות / חני סודרי
פעילות של פיתוח משאבים מחייבת מעורבות בכלל חלקי הארגון, בין אם מדובר בחברות עסקיות או עמותות. לרוב ישנו איש מקצוע אחד או צוות מצומצם אשר אחראי לתחום של פיתוח משאבים, בין אם מדובר בעובד או בגורם חיצוני. עם זאת, בכדי ליישם תהליך מצליח של פיתוח וגיוס משאבים, יש צורך בחיזוק תשתיות הארגון והיכולות של מנהליו, ולגייס את מעורבות המנהלים, חברי הועד המנהל וכן חברי הצוות בכדי לקבוע אסטרטגיות שיהיו נכונות ביותר עבור הארגון ולהוציאן אל הפועל.
למאמר המלא…
פיתוח משאבים לעמותות / חני סודרי

מהן קרנות פילנתרופיות ? / חני סודרי
לקרנות פילנתרופיות ישנם שורשים בהיסטוריה העתיקה של יוון ורומי, וניתן למצוא אותם גם בהיסטוריה של העם היהודי. ארגונים אלו, כפי שאנו מכירים אותם כיום, התפתחו בארה"ב בתחילת המאה ה-20. חלקן הגדול של הקרנות בארה"ב פועלות כנכסים פרטיים אשר מועמדים לרשות הציבור על ידי אדם פרטי או תאגיד, במטרה לעזור בהגשמת מטרות ציבוריות לפי בחירתה של כל קרן. בנוסף, קרנות פילנתרופיות יכולות להיות קהילתיות ולאגד מספר גדול של תורמים, וכן יכולות להיות ציבוריות, משמע קרנות אשר מוקמות על ידי גופים ממשלתיים או מטעם רשויות מקומיות במטרה לקדם תחום מסוים שאינו חלק מן הפעילות השוטפת שלהם ואינו במסגרת התקציב הרגיל העומד לרשותם.
למאמר המלא…
מהן קרנות פילנתרופיות ? / חני סודרי

זירת האינטרנט ככלי בתהליכי גיוס כספים / חני סודרי
כיום, במגזר העסקי אין מחלוקת כי פעילות ברשת האינטרנט הינה משמעותית ביותר לפיתוח העסק, חשיפתו בפני לקוחות פוטנציאליים ושיווק המוצרים או השירותים שהוא מציע. למעשה, הפעילות באינטרנט מהווה עבור עסקים רבים את הזירה העיקרית בה מושקעים מירב המאמצים השיווקיים. עמותות וארגונים ללא מטרות רווח ישכילו אם ישקיעו גם הם מאמצים בניצול זירת האינטרנט ככלי חשוב במהלך תהליכי גיוס כספים.
למאמר המלא…
זירת האינטרנט ככלי בתהליכי גיוס כספים / חני סודרי

תהליכי עבודה בין קרנות פילנתרופיות לעמותות בישראל / חני סודרי
מערכת היחסים בין עמותות לקרנות הפילנתרופיות בישראל התומכות בהן הינה מורכבת. הסיבה לכך היא תהליכי העבודה הקיימים ביניהן. ישנם כמה אספקטים בהתנהלות של קרנות פילנתרופיות בארץ אשר גורמים לסרבול רב ולקושי של העמותות הנמצאות בתהליך גיוס כספים להתנהל מול הקרנות.
למאמר המלא…
תהליכי עבודה בין קרנות פילנתרופיות לעמותות בישראל / חני סודרי

הליכי בקשת תרומות לעמותות מקרנות פילנתרופיות / חני סודרי
קרן פילנתרופית הינה ישות משפטית אשר מקבלת כספים מבעלי הון שונים – חברות, משפחות, אנשים פרטיים ועוד, כאשר בעלי הקרן מתחייבים להפריש כל שנה 5% מסכומים אלו למטרות אשר הוגדרו מראש. מדובר בסכום עתק, אשר חייב להיות מועבר לארגוני צדקה בהתאם להצהרות הקרן, והשאלה הנותרת היא לאן יוזרמו אותם כספים.
למאמר המלא…
הליכי בקשת תרומות לעמותות מקרנות פילנתרופיות / חני סודרי

גיוס כספים לעמותות לנוכח קיצוץ התקצוב על ידי הממשלה / חני סודרי
עמותות וארגונים ללא כוונת רווח עומדים, נכון למחצית שנת 2013, בפני שוקת שבורה בכל הנוגע לתקציבים ממשרדי הממשלה השונים. התקציבים אותם הם מקבלים מן הממשל היוו עד כה הכנסה משמעותית של כשני שליש מכלל הכנסותיהם. אל מול החקיקה המתחדשת וגזרות כלכליות אימתניות, עמותות ומלכ"רים אלו עלולים לחוות פגיעה אנושה בפעילותן.
למאמר המלא…
גיוס כספים לעמותות לנוכח קיצוץ התקצוב על ידי הממשלה / חני סודרי

הגברת החשיפה והנוכחות של העמותה להגדלת היקף התרומות / חני סודרי
אחת הדרכים היעילות ביותר להביא להרחבת ההיקף של תרומות לעמותות הוא הגברת הנוכחות שלהן וחשיפת פעילותן בפני תורמים פוטנציאליים ותורמים קיימים. חשיפת העמותה ונתונים על פעילותה באופן קבוע, שקוף ונגיש בכלים השונים העומדים בפניה דוגמת אתרי אינטרנט, פורטלים וכו', יגבירו את נוכחותה בקרב הפועלים בעולם הפילנתרופי ויביא לכך שתורמים פוטנציאליים יכירו אותה ויתכן שיחליטו לפנות אליה מיוזמתם ולתרום לה, וכן תעודד תרומות נוספות מגורמים שתרמו לה בעבר.
למאמר המלא…

גיוס כספים ותרומות לעמותות מבעלי הון במגזר העסקי / חני סודרי
בעוד אנו עדים לירידה בהיקף התקציבים והמענקים מטעם הגופים הממשלתיים, המעורבות של המגזר העסקי בפילנתרופיה הולכת וגוברת. יזמים ואנשי עסקים רבים מתמודדים באופן שוטף עם בקשות רבות לתרומות המוגשות להם על ידי עמותות ומלכ"רים. המאמר מציג כמה שלבים ואספקטים בתהליך פיתוח משאבים לעמותות שיש לקחת בחשבון בכדי להצליח לגייס תרומות לעמותות מבעלי הון מובילים בעולם העסקי.
למאמר המלא…

תרבות "השנור" לעומת גיוס כספים מקצועי – מעלות וחסרונות / חני סודרי
לא פעם, עמותות אשר עובדות בתנאי לחץ, קושי יומיומי וחובות כבדים, אינן משמרות את הקשר עם קרנות פילנתרופיות לאחר שאלו העבירו תרומות, ומפנות את המאמצים לגיוס כספים נוספים הדרושים להן באופן מיידי על ידי פנייה לגופים אחרים. מצידן, הקרנות אשר תרמו לעמותה מצפות לעדכונים לגבי פעילות העמותה והאופן בו נוצלה תרומתן, ואם אינן חשות הוקרת תודה מצד העמותה וסיפוק מתרומתן, נותרות בתחושה רעה ומייחסות לעמותה את תרבות ה"שנור".
למאמר המלא…

חמשת כללי הזהב לגיוס כספים מוצלח / חני סודרי
לאחר שנות עבודה רבות וניסיון רב מול אנשי עסקים, קרנות וגופים תורמים אחרים, אנו במרכז לגיוס כספים למדנו כי תהליך גיוס תרומות לעמותות צריך להתבצע באופן מעמיק, מתמשך ושיטתי. אנו מציגים עבורכם חמישה כללים אשר יסייעו לבקשה שלכם להשיג את תשומת הלב והאהדה הדרושים כדי שתשיגו את התמיכה הכספית המבוקשת
למאמר המלא…

חומר תדמיתי לחיזוק תהליך גיוס כספים לעמותה / חני סודרי
בעת פנייה לתורמים פוטנציאליים ישנה חשיבות עצומה לצירוף חומרים תדמיתיים בנוסף למסמכים הנוגעים לפרויקט הספציפי לשמו מתבצע תהליך גיוס הכספים. יש לתכנן הפקת חומרים אלו בקפידה, ולראות בהם חלק בלתי נפרד ממערך פיתוח משאבים של כל עמותה.
למאמר המלא…

בקשת תרומות לעמותות לפעילות השוטפת ולפיתוח פרויקטים / חני סודרי
עמותות בארץ מתנהלות במידה רבה הודות לתרומות מגופים פילנתרופיים או תרומות פרטיות, גם עמותות אשר מצליחות ליצר הכנסות עצמיות כחלק מן התקציב שלהן. למעשה, לרוב תרומות אלו הינן קריטיות להמשך קיומן של העמותות. עמותות יכולות לבקש תרומות כספיות עבור פעילותן השוטפת או עבור פרויקטים מסוימים, אך חשוב להבין כי האופן בו הגופים או האנשים אליו הופנו הבקשות יבחנו אותן באופן שונה, ובהתאם לכך יש לשים את הדגש בעת עריכתן.
למאמר המלא…

חסמים תרבותיים ופסיכולוגיים בתהליכי פיתוח משאבים לעמותות / חני סודרי
עמותות רבות מתקשות לנהל תהליכי פיתוח משאבים מצליחים עקב חסמים שונים. חסמים תרבותיים ופסיכולוגיים-רגשיים יכולים להשפיע על היכולות והמוטיבציה של הצוות העוסק במלאכת גיוס כספים.
למאמר המלא…

סיבות לדחיית בקשות תרומות לעמותות / חני סודרי
לא פעם, עמותות נתקלות בדחיית בקשתן לתרומה למרות שהמטרות שהן מקדמות והפעילויות שלהן ראויות, והן מתנהלות באופן תקין ונאות. אם כן, מה יכולות להיות הסיבות לדחיות אלו?
מסתבר שישנן לא מעט סיבות לדחיית בקשות תרומות לעמותות, בין אם מדובר על פנייה לתורמים פרטיים כגון בעלי הון, גופים ממשלתיים או קרנות פילנתרופיות.
למאמר המלא…

קרנות פילנתרופיות – מי אנחנו ומה מטרתנו ? / חני סודרי
קרנות פילנתרופיות הם ארגונים אשר משתייכים למגזר השלישי, ותורמים נכס פרטי כלשהו לטובת קידום מטרה ציבורית מוגדרת. קרנות פילנתרופיות יכולות להיבדל במטרות אותן הן מקדמות, וכתוצאה מכך לפעול בתחומים ציבוריים וחברתיים שונים.
למאמר המלא…

חסרונות שוק הפילנתרופיה בישראל, המחייבות את המגזר השלישי לפנות לשוק הפילנתרופיה בחו"ל / חני סודרי
אנו עדים בשנים האחרונות למשבר הגובר עמו נאלצות להתמודד עמותות בישראל, ולצורך שלהן לפנות לשוק הפילנתרופיה בחו"ל לשם השגת תרומות ותמיכות אשר יסייעו להן לשרוד. במאמרים קודמים עסקנו בסיבות לתלותן של עמותות בתרומות של קרנות פילנתרופיות. במאמר זה נפרט את הסיבות לכך שהן חייבות לשם כך לפנות לארגונים פילנתרופיים בחו"ל.
למאמר המלא…

סוגי קרנות פילנתרופיות / חני סודרי
קרנות פילנתרופיות יכולות להיבדל זו מזו באספקטים שונים כגון הגורם המייסד של הקרן, אופן הפעולה שלהן או התחומים אותם הן מממנות. הבנת הבדלים אלו יכולה לסייע לעמותות וארגונים אחרים ללא מטרות רווח לנהל תהליך גיוס כספים אפקטיבי, על ידי הפניית המאמצים לקרנות רלוונטיות עבורם.
למאמר המלא…

מעמדן המשפטי של קרנות פילנתרופיות בישראל / חני סודרי
בישראל עדיין אין לקרנות פילנתרופיות ישות משפטית נפרדת, והדבר פעמים רבות מקשה על פעילותן. הדבר מקשה גם על פעילות העמותות מולן, שכן פעמים רבות ישנו קושי לזהות את הגופים שאכן ממלאים תפקיד מקביל לזה של קרנות פילנתרופיות בחו"ל.
למאמר המלא…

איתור קרנות פילנתרופיות מתאימות בתהליך גיוס כספים לעמותה / חני סודרי
מלאכת גיוס כספים מצריכה עבודה יסודית, שיטתית ומקיפה, המתחילה בראש ובראשונה מהתמקדות בקרנות הנכונות. כלומר, קרנות אשר מעניקות תרומות, מענקים או תמיכות מן הסוג שאתם זקוקים להם, וכן מעוניינות לתמוך בתחום בו עמותתכם פועלת. ביצוע תחקיר על הקרנות השונות לפני הגשת הבקשות יעזור לכם לבחור לאילו קרנות להגיש בקשות ולמקסם את הסיכוי לקבלת מענה חיובי לבקשתכם. אם כן, מה חשוב לבדוק?
למאמר המלא…

פילנתרופיה בארצות הברית – התורמים הגדולים בשנת 2013 / חני סודרי
עמותות רבות בישראל מקבלות תרומות מקרנות פילנתרופיות בחו"ל בהיקף של כמיליארד דולר מדי שנה. עמותות אלו נשענות במידה רבה על תרומות, תמיכות ומענקים מחו"ל לשם פיתוח משאבים, ובעיקר קרנות מארצות הברית. לכן, פרסומים אשר יכולים להעיד על מגמות בעולם הפילנתרופיה בארה"ב יוצרים עניין בקרב כל מי שעומד בראש עמותה או מלכ"ר גם בישראל, וכן בקרב חברות מקצועיות המנהלות תהליכי גיוס כספים לעמותות.
למאמר המלא…

גיוס כספים לעמותות: על ידי חברה חיצונית או שכיר בעמותה ? / חני סודרי
רוב העמותות והמלכ"רים בארץ מתקיימים על בסיס תרומות אשר מושגות על ידי גיוס כספים, אשר מתבצע לעיתים על ידי אחד מעובדי או מתנדבי העמותה או על ידי מגייס כספים עצמאי. היות ומגייס הכספים לרוב חווה דלתות אשר נסגרות בפניו פעם אחר פעם, בכדי להצליח בתפקיד זה, דרוש אדם אופטימי ומלא ביטחון. מגייס כספים נדרש לרדוף אחר תורמים פוטנציאליים ללא לאות, במטרה להביא לעמותה בסופו של דבר את הדבר לו היא זקוקה הכי הרבה – תרומות.
למאמר המלא…

מימון הוצאות התקורה של עמותות בתהליך גיוס כספים / חני סודרי
בעלי הון וכן גופים דוגמת קרנות פילנתרופיות, אינם ששים לייעד תרומותיהם למימון הוצאות התקורה של העמותות. יתרה מכך, בקשות רבות לתמיכה בפרויקטים ספציפיים נדחות במידה והם סבורים כי שיעור הוצאות התקורה המוצג בבקשה גבוה מדי ביחס לסכום הכולל המבוקש.
למאמר המלא…

קרנות פילנתרופיות יהודיות בארצות הברית / חני סודרי
אחד ממאפייניה של הפילנתרופיה היהודית בארה"ב הוא אחוזה הגבוה בתרבות הפילנתרופיה בכלל. מתוך כשישים אלף קרנות פילנתרופיות בארצות הברית בסוף המאה ה-20, כעשרת אלפים היו קרנות של משפחות יהודיות, שיעור הגדול פי 8 יחסית לאחוז היהודים באוכלוסיית ארה"ב. מאפיין נוסף הוא התאגדות קרנות רבות במסגרת 'ארגוני גג' ויצירת שיתופי פעולה משמעותיים בין נדבנים פרטיים או קרנות לקידום פרויקטים ספציפיים.
למאמר המלא…

חשיבותן של תכניות אסטרטגיות עבור עמותות ומלכ"רים / חני סודרי
ישנה חשיבות רבה בבניית תכנית אסטרטגית לעמותה או כל ארגון אחר ללא מטרות רווח. תכנית אסטרטגית מתווה את הדרך להוצאה אל הפועל של חזון הארגון, תוך ציון אבני דרך משמעותיות. כמו כן, תכנית זו מאפשרת מעקב, מדידה וניתוח לאורך זמן אחר הפעילויות השונות שלו, מידת הצלחתן וההגעה ליעדים מוגדרים מראש. ללא תכנית אסטרטגית, עמותות ומלכ"רים רבים נקלעים ל'מעגל קסם' של עשייה ללא עצירה, ניתוח וביקורת.
למאמר המלא…

דפוסי פעילות קרנות פילנתרופיות – מקרה מבחן / חני סודרי
בחינת המקרה של קרן כהנוף מצביעה הן על הזדמנויות העומדות בפני עמותות והן הקשיים בהם הן נתקלות פעמים רבות בתהליכי פיתוח משאבים ובייחוד גיוס כספים.
למאמר המלא…

קרנות פילנתרופיות – קרן לוי לאסן / חני סודרי
קרן לוי לאסן הינה קרן פילנתרופית פרטית אשר מעניקה מענקים לעמותות ומלכ"רים אשר פועלים לשיפור צדק חברתי וכלכלי בהולנד ובישראל, כשהיא מקצה לפחות 2/3 מן המענקים שהיא נותנת בכל שנה לארגונים יהודיים ופרויקטים הקשורים לאוכלוסיות ומטרות יהודיות.
למאמר המלא…

מניעים למתן תרומות לעמותות / חני סודרי
מאמר זה יעסוק במניעים למתן תרומות, אם בצורת תרומות כסף או נכסים לעמותות ומלכ"רים, אם בצורת התנדבות בארגונים כאלו (תרומה של הזמן, הידע והניסיון של האדם), או באמצעות הקמת קרנות פילנתרופיות והעברת משאבים לטובת קרנות כאלו. ללא ספק, הבנת המניעים הללו יכולים לסייע לעמותות בתהליכי גיוס כספים, תרומות ומענקים.
למאמר המלא…

קשרים אישיים בתהליכי גיוס כספים לעמותות והאתגר בגיוס כספים מקרנות בחו"ל / חני סודרי
היכרות אישית, מפגשים ויצירת קשרים עם נציגי קרנות מהווים גורם בעל משמעות רבה בהצלחת תהליכי גיוס כספים. קרנות פילנתרופיות מחו"ל מהוות אפיק משמעותי שיש לקחת בחשבון בתהליכים אלו, אך בהיבט זה, עקב המרחק הפיזי, גיוס כספים מקרנות בחו"ל יכול להוות אתגר עבור עמותות ומלכ"רים בישראל.
למאמר המלא…

קשיי עמותות בישראל בתקופות חירום ומלחמה ודרכים להתמודדות / חני סודרי
בתקופות חירום ומלחמה הפניות לעמותות גוברות, והצורך בפעילותן כמו גם חשיבותן הופכים ברורים עוד יותר מאשר בימי שגרה. למרבה הצער, רוב העמותות בישראל חשות קושי להתנהל באופן יעיל בימים מן המניין, כל שכן בתקופות חירום אשר מעמידות אותן מול אוכלוסייה נזקקת גדלה. אם כן כיצד יכולות עמותות להתמודד מול האתגר הגדול שמציבים ימים כאלה?
למאמר המלא…

גיוס כספים לעמותות לאור מבצע צוק איתן / חני סודרי
מאמר זה יעסוק בתרומות שהגיעו לארץ מאז תחילת מבצע צוק איתן. עמותות וארגונים ישראליים אשר השכילו והשקיעו בתהליכי גיוס כספים דווקא לאור המצב הביטחוני הצליחו לגייס כספים למען תושבי הדרום אשר נפגעו מן המצב, אוכלוסיות נזקקות, וכן בתי עסק שנפגעו מן המצב.
למאמר המלא…

הכנסה עצמית כאמצעי להגברת היציבות ולהגדלת היקף התרומות לעמותה / חני סודרי
ייצור מקורות הכנסה עצמיים על ידי פיתוח והפעלת פרויקטים מניבי הכנסות יסייע לעמותות להגביר את יציבותן, וכן יכול להגדיל את היקף הסכומים המושגים בתהליכי גיוס כספים, במידה ואלו ינוהלו בצורה מושכלת.
למאמר המלא…

תרומות לעמותות בתמורה להנצחה / חני סודרי
תרומה ניתנת לרוב מתוך שילוב של מניעים, וגם אם ישנו רצון אמיתי לעזור לזולת באמצעות מתן תרומה, אינטרס אישי יכול לבוא גם הוא לידי ביטוי. לדוגמא, במקרים של התרמה עבור הקמת מבנה, התורם יבקש קריאת המבנה על שמו או שם אחד מיקיריו. עמותות צריכות לשים משקל רב על התמורה שמצפה התורם לקבל, על כל היבטיה, בין אם הדבר הוסכם בכתב או לא.
למאמר המלא…

תפקידן של עמותות מזון בישראל לנוכח המדיניות הממשלתית / חני סודרי
עפ"י דו"חות ומחקרים שונים, מצב העוני בישראל הולך ומחמיר. הממשלה אינה מצליחה להציע עזרה לאוכלוסיות הנזקקות, ובמצב הנוכחי הן ממשיכות להסתייע בעמותות מזון פרטיות, אשר מדווחות בכל שנה על עלייה בבקשות לסיוע. למרבה הצער, עמותות אלו לעיתים אינם עומדות בעומס הפניות ולמרבה הצער אף נאלצות לדחות פניות של נזקקים חדשים.
למאמר המלא…

גיוס כספים לעמותות מקרנות ממשלתיות / חני סודרי
בכל שנה נהנים בין 2000 ל-3000 ארגונים ללא מטרות רווח מתמיכה ממשלתית המועברת באמצעות משרד הממשלה הרלוונטי לתחום הפעילות של כל ארגון, כאשר לעיתים ארגון מסוים מקבל תמיכה מכמה משרדים ממשלתיים שונים. בנוסף לתמיכה כספית, סיוע המדינה לעמותות ומלכ"רים יכול לבוא לידי ביטוי לדוגמא, במתן הטבות שוות כסף, רכישת שירותים מן העמותות, קבלת מקרקעין או שירותי כוח אדם מגופים כגון צה"ל והשירות לאומי.
למאמר המלא…

גישה עסקית בניהול עמותות ותרומתה לתהליכי פיתוח משאבים / חני סודרי
המגזרים העסקי והחברתי נבדלים זה מזה במובנים רבים. עם זאת, אימוץ גישה עסקית באספקטים רבים של ניהול עמותה יכול לתרום רבות להתפתחות העמותה ושגשוגה ולהצלחת תהליכי פיתוח משאבים.
למאמר המלא…

פיתוח משאבים לעמותות – תמיכות רב-שנתיות של קרנות פילנתרופיות / חני סודרי
בעוד ישנן קרנות אשר מעניקות תרומות לפרויקטים קצרי טווח ובעלי אורך חיים מוגדר, ישנן קרנות פילנתרופיות אשר רואות חשיבות בתמיכה במטרות אשר מצריכות מחויבות ארוכת טווח דוגמת קידום אוכלוסיות וקהילות מסוימות ויעדיפו להעניק תמיכה רב-שנתית בעמותות בעלות תחומי פעילות התואמים לשלהן ולא רק להעניק תרומה חד-פעמית לצורך פרויקט ספציפי.
למאמר המלא…

קרנות פילנתרופיות – קרן סובל / חני סודרי
קרן סובל (The Sobell Foundation) הינה קרן פילנתרופית אשר מעניקה תרומות לעמותות אשר עוסקות בתחומים של עזרה לילדים, חולים, קשישים, נכים ולנזקקים. היא שואפת לפזר את הכספים בין עמותות צדקה יהודיות, אשר פעילות בעיקר בבריטניה ובישראל, ועמותות צדקה לא יהודיות אשר פעילות בבריטניה.
למאמר המלא…

דחיית בקשות תרומות לעמותות על ידי קרנות פילנתרופיות / חני סודרי
למרבה הצער, עמותות רבות חוות כישלון של תהליכי גיוס כספים ובקשות תרומות לעמותות שהן מגישות נענות בסירוב. חשוב לציין שעמותות רבות מקבלות תשובות שליליות לבקשות תרומות ששלחו, גם כאשר הן מקפידות לוודא כי הבקשות נשלחות לקרנות פילנתרופיות אשר מתעניינות בתחומי פעילות העמותה ומטרותיה. ריכזנו עבורכם מספר סיבות בגינן נדחות בקשות רבות.
למאמר המלא…

מעורבות פילנתרופית של חברות עסקיות בישראל / חני סודרי
חברות עסקיות בישראל תורמות בכל שנה סכומים קטנים לעמותות, אם בכלל. רבות מהן בוחרות בערוצים חלופיים לתרומות באמצעותם הן מעורבות בעשייה פילנתרופית.
למאמר המלא…

מה חשוב לקרנות פילנתרופיות בתהליכי העבודה מול עמותות ? / חני סודרי
במצב הנוכחי של חוסר יציבות כלכלית, עמותות רבות מתקשות לעיתים לקבוע תקציב מתוך צורך ו/או רצון לדחות החלטות מסוימות כמו לדוגמא קיצוצים לרגע האחרון. הדבר עלול לפגוע לרעה בסיכויי ההצלחה של תהליכי גיוס כספים, שכן לשם הגשת בקשות לתמיכות ותרומות מקרנות, יש צורך בהכנת חומרים ומסמכים רבים באופן מפורט ומקצועי. אם כן, כיצד עמותות יכולות לוודא כי הן משדרות שקיפות מול הקרנות?
למאמר המלא…

תכנון מקדים לפני הגשת בקשות לתרומות ומענקים / חני סודרי
מעגל הקסמים בו שרויות עמותות רבות מתאפיין בקשיים פיננסיים אשר יוצרים תחושת מתח, לחץ ודחיפות. זו בתורה מביאה לכך שהעמותה מבקשת לשלוח במהירות האפשרית בקשות לתרומות לגופים רבים ככל האפשר, מבלי לבצע תכנון מוקדם. כתוצאה מכך, מאמצי גיוס כספים אלו אינם משיגים תוצאות מספקות, אם בכלל, והעמותה נותרת במצב של קושי להתנהל ללא תזרים מזומנים שוטף.
למאמר המלא…

אירוע התרמה חד-פעמי כחלק מתהליך גיוס כספים / חני סודרי
אירוע התרמה יכול להוות כלי גיוס כספים עבור עמותות ומלכ"רים, והוא יכול בנוסף לשרת אותם גם לקידום יחסי הציבור שלהם, לחשיפה באמצעי המדיה, ולחיזוק הקשרים עם התורמים הקיימים. עם זאת, עמותות אינן יכולות להסתמך על אירוע התרמה חד-פעמי כלשעצמו לביסוסן הכלכלי לטווח הארוך. יש לראות באירוע התרמה חלק מתהליך פיתוח משאבים עבור העמותה.
למאמר המלא…

מעורבות תורמים בפרויקטים של עמותות / חני סודרי
אחד מן השלבים בתהליכי פיתוח משאבים לעמותות הינו מחקר לשם איתור תורמים פוטנציאליים המתאימים לתחומי הפעילות של העמותה, ויכולים לחלוק עמה חזון ומטרות משותפים. אלמנט נוסף שחשוב לתת עליו את הדעת בשלב איתור התורמים הוא דרגת המעורבות שירצה הארגון או בעל ההון התורם, שכן על העמותה לחשוב גם על היום לאחר קבלת התרומה ולוודא שתוכל לעמוד בציפיות התורם אם ברצונה להגדיל את הסיכוי לתרומה חוזרת מאותו אפיק מימון וטיפוח יחסים ארוכי טווח עם התורם, כמו גם לשמור על מוניטין חיובי בעולם הפילנתרופי.
למאמר המלא…

כיצד ישפיע תיקון 14 לחוק העמותות על תהליכי גיוס כספים ? / חני סודרי
בשישי לפברואר 2015 נכנס לתוקפו תיקון 14 לחוק העמותות. תיקון זה משמעו הקשחת מערך הביקורת על עמותות וחברות לתועלת הציבור. תיקון זה ייתכן ולמעשה יעודד מתן תרומות לעמותות. זאת בהנחה כי העמותות 'ירימו את הכפפה' וינחילו בתוך הארגון תודעה על חשיבות הניהול התקין, ניהול ביקורת פנימית להתייעלות מתמדת, התנהלות באופן שקוף וכו'.
למאמר המלא…

שילוב עדויות ופרסומים על העמותה במכתבי בקשות תרומות לעמותות / חני סודרי
ישנה חשיבות עצומה לרושם שנוצר על העמותה בעיני נציגי קרנות אשר עוברים על בקשות תרומות ותמיכה. סיכוייה של עמותה אשר משדרת רושם של ארגון המנוהל בצורה בלתי מקצועית ובלתי יעילה ובוודאי ארגון שמתנהל באופן בלתי שקוף ומפוקפק קלושים ביותר. צירוף עדויות ופרסומים על העמותה יכולים להוות אלמנט מכריע עבור הקרן בכדי להעריך את הצלחת העמותה, ומכאן החשיבות הרבה של איסופם כחלק מקדים לתהליך פיתוח משאבים לעמותה.
למאמר המלא…

הכנת תקציב במכתב בקשה למימון פרויקט של העמותה / חני סודרי
אחד מן הסעיפים הקריטיים במכתבי בקשה למימון המוגשים לתורמים פוטנציאלים דוגמת קרנות פילנתרופיות, ארגונים עסקיים, תורמים פרטיים, ארגונים ממשלתיים וכו', הינו סעיף התקציב. עריכת תקציב ריאלי מסייעת לעמותות לייעל את פעילותן באופן כללי, התנהלות מבורכת לכל הדעות, וכן מגדילה את סיכויי ההצלחה של תהליכי גיוס כספים לעמותות אלו.
למאמר המלא…

כיצד משפיע קיום עמותות בעלות תחום פעילות זהה על תהליך פיתוח משאבים? / חני סודרי
קרנות פילנתרופיות מקבלות בכל שנה מאות ואף אלפי פניות בקשות למימון מעמותות וארגונים אחרים ללא מטרות רווח. לרוב, קרנות מוציאות מעת לעת פרסומים בהן הן מפרטות הוראות הנוגעות להגשת מכתבי בקשה, קריטריונים שונים להגשת בקשות, ובכלל זאת תחומי העניין שלהן. אמנם תחומי העניין מאפשרים סינון ראשוני של העמותות אשר פונות לקרנות אלו, אך העובדה שקיימות עמותות אשר פועלות במקביל באותן תחומים מביאות לכך שגופים תורמים ובכלל זאת קרנות פילנתרופיות מקבלות עשרות ומאות פניות מעמותות אשר פעולות בתחומים זהים.
למאמר המלא…

פיתוח משאבים לעמותות – שימור תורמים קיימים / חני סודרי
תהליכי פיתוח משאבים אינם כוללים רק גיוס תורמים חדשים, אלא לא פחות חשוב מכך, שימור תורמים קיימים. שכן, תהליך פיתוח משאבים מוצלח משמעו הגדלת נפח התרומות לאורך זמן. שימור הקשר עם תורמים וגופים דוגמת קרנות פילנתרופיות הינו קריטי אם ברצון העמותה לפנות בעתיד שוב בבקשה לתרומה חוזרת או לתמיכה רב-שנתית.
למאמר המלא…

התקשורת ככלי בתהליך פיתוח משאבים לעמותות / חני סודרי
כלי התקשורת השונים יכולים לעזור במידה רבה לעמותות לאתר תורמים פוטנציאליים, בדמות תורמים פרטיים, גופים עסקיים או קרנות פילנתרופיות. במידה ובעמותה קיים עובד או מתנדב העוסק בגיוס כספים, מומלץ כי יקדיש זמן למעקב אחרי כלי התקשורת, בכדי לגייס מידע על תורמים פוטנציאליים או לאתר שמות של אנשים או גופים שיכולים להוות תורמים.
למאמר המלא…

כיצד תחום הפעילות של העמותה משפיע על תהליך פיתוח משאבים? / חני סודרי
בישראל פועלות עשרות אלפי עמותות העוסקות בתחומים שונים ומגוונים כגון רווחה, בריאות, חינוך, תרבות ואומנות, דת, סביבה ועוד. חברת גיוס כספים מקצועית ומנוסה בפיתוח משאבים לעמותות בתחומים שונים תדע כיצד להתאים את אופן ותוכן הפניה בהתאם לתחום הפעילות של העמותה כמו גם הגוף התורם אליו מתבצעת הפניה.
למאמר המלא…

5 סוגי תמיכות לעמותות מקרנות פילנתרופיות בחו"ל / חני סודרי
עמותות בתהליכי גיוס כספים יכולות לבקש תמיכה מקרנות פילנתרופיות בחו"ל מסוגים שונים: מענקים עבור פרויקט בנייה, פרויקט מיועד, מימון שוטף, פרויקט בהקמה או מענק מותנה.
למאמר המלא…

היקפי תרומות לעמותות ותמיכות בהתאם לתחום הפעילות / חני סודרי
תחום הפעילות של עמותה יכול להשפיע על היקפי סכומי המימון שאליהם העמותה יכולה לצפות בתהליכי גיוס כספים. קיימים מקורות מימון בארץ ובחו"ל העומדים לרשות המגזר השלישי, וחובה על כל מנהל עמותה להיות מודע למקורות הללו, וכן לפעול במקצועיות מרובה על מנת לנתב את המשאבים הללו לטובת ארגונו.
למאמר המלא…

פיתוח משאבים לעמותות – סוגי מעורבות של התורמים / חני סודרי
בכדי לנהל תהליך מוצלח של פיתוח משאבים לעמותות על עמותות לשאול עצמן מספר שאלות שיעזרו לכוון את המאמצים לגופים התורמים ה'נכונים' עבור העמותה ושישנו סיכוי גבוה לקבל מהם תשובה חיובית. אחת מן השאלות הללו עוסקת בסוג מערכת היחסים ורמת השיתוף הרצויה בין העמותה ובין בגורם התורם, בין אם מדובר באדם פרטי, בגוף עסקי, בקרן פילנתרופית וכו'.
למאמר המלא…

קרנות פילנתרופיות – פניה ראשונית טרם בקשת מימון / חני סודרי
קרנות פילנתרופיות בחו"ל מהוות ערוץ מימון רב חשיבות עבור עמותות רבות, בייחוד לנוכח מאפייני עולם הפילנתרופיה בארץ, מעורבות קטנה יחסית של המגזר העסקי בעולם זה וקושי בקבלת תקצוב ותמיכה ממשלתית. ישנם מקרים בהם כדאי ליצור פניה ראשונית לקרן פילנתרופית, טרם הגשת מכתב בקשה למימון. מתי כדאי ליצור פניה ראשונית, כיצד יש לנסחה ועוד במאמר הבא.
למאמר המלא…

בניית תכנית פיתוח משאבים שנתית לעמותות / חני סודרי
בניית תכנית פיתוח משאבים שנתית עוזרת לעמותה להסתכל מעבר למצב הנוכחי, להבין מהם היעדים שלה לטווח הקצר והארוך ולקבוע אבני דרך להשגתם. מאמר זה מפרט נקודות להתייחסות בבניית תכנית פיתוח משאבים שנתית לעמותה.
למאמר המלא…

גיוס תרומות לעמותות בפייסבוק / חני סודרי
במאמרים קודמים עסקתי בחשיבות של רתימת האינטרנט לתהליכי פיתוח משאבים לעמותות והאפשרויות השונות העומדות בפני עמותות, בדמות אתר אינטרנט, מאגרי מידע, שיווק ברשתות חברתיות ועוד. כעת, עמותות בישראל יכולות לעשות שימוש בכלי נוסף לחיזוק תהליכי פיתוח משאבים באמצעות תכונה חדשה ברשת הפייסבוק: כפתור 'תרום עכשיו' (באנגלית: Donate Now).
למאמר המלא…

כיצד השינוי בסעיף 46 לפקודת מס הכנסה משפיע על גיוס תרומות לעמותות? / חני סודרי
לקראת סוף שנת 2013 שר האוצר, יאיר לפיד, מינה ועדה לבחינת אמות המידה המזכים מוסד ציבורי בהכרה לפי סעיף 46. להמלצות הועדה, אשר התקבלו על ידי שר האוצר, השלכות משמעותיות על תהליכי גיוס כספים לעמותות.
למאמר המלא…

השפעת שיתופי פעולה בין עמותות על פיתוח משאבים / חני סודרי
בכדי להצליח בתהליך פיתוח משאבים, עמותות נדרשות לבדל את עצמן מעמותות אחרות אשר חולקות עמה את אותו תחום הפעילות, כך שבקשות המימון שלה יענו בחיוב. עם זאת, קיימת אפשרות נוספת אשר יכולה לסייע בניצול טוב יותר של המשאבים הקיימים וכן בתהליכי גיוס כספים, והיא יצירת שיתופי פעולה עם עמותות אחרות שעוסקות בתחום פעילותה או בתחומים משיקים
למאמר המלא…

קרנות פילנתרופיות משפחתיות – קרן הארי וג'נט וויינברג / חני סודרי
בעולם הפילנתרופי פועלות אלפי קרנות משפחתיות אשר תורמות לעמותות וארגונים ללא מטרות רווח בישראל. קרן הארי וג'נט ויינברג הינה קרן פילנתרופית משפחתית אשר פועלת בארה"ב ותורמת לעמותות אשר מסייעות לאוכלוסיות מוחלשות, מיעוטי יכולת ואוכלוסיות בסיכון. הקרן מעניקה תרומות לעמותות בישראל המפעילות פרויקטים הקשורות בקשישים, אנשים עם מוגבלויות, שילוב וקידום בתעסוקה, וכן חינוך לגיל הרך ולילדים ונוער בסיכון.
למאמר המלא…

נאמני קרנות פילנתרופיות – כיצד הם מחליטים על מתן תרומות לעמותות? / חני סודרי
נכסי קרנות פילנתרופיות רבות מנוהלים על ידי נאמנים. משמעות הדבר היא שמייסדיהן מפקידים את מלאכת ניהול הכספים בידי אנשים ספציפיים – השקעת הכספים וכן העברת כספי הרווחים מן ההשקעות הללו לעמותות וארגונים ללא מטרות רווח. מה משמעות הדבר בהקשר של תהליכי פיתוח משאבים לעמותות? במאמר זה.
למאמר המלא…

פיתוח משאבים לעמותות לאור "חוק העמותות" של שרת המשפטים איילת שקד / חני סודרי
ב-27 בדצמבר 2015, ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את חוק "השקיפות" של שרת המשפטים איילת שקד. חוק זה, המכונה גם "חוק סימון העמותות", קובע חובת שקיפות מוגברת על עמותות שעיקר המימון שלהן מקורו בחוץ לארץ. ל"חוק סימון העמותות" יכולות להיות השפעה משמעותית על פעילותן של עמותות רבות בארץ אשר נשענות במידה רבה, וחלקן באופן בלעדי, על תרומות מחו"ל.
למאמר המלא…

תרומות לעמותות בישראל – נתוני הלמ"ס לשנים 2009-2011 / חני סודרי
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה ב-2014 נתוני סקר מקיף שביצעה בנוגע לדפוסי תרומות לעמותות בישראל. בסקר נבחן מדגם מייצג של 408 ארגונים ללא מטרות רווח אשר ההכנסה השנתית שלהם גבוה מחצי מיליון ₪. בין היתר, במדגם נכללו עמותות, ארגונים חברתיים, מוסדות השכלה גבוהה וכן בתי חולים.
למאמר המלא…

פיתוח משאבים לעמותות – מדוע כל עמותה חייבת שירותי גיוס כספים מקצועיים / חני סודרי
עמותות רבות לכודות ב'מעגל קסם' בו אין להן מספיק הון כדי להתנהל ביעילות והן שורדות בקושי. הסיבה לכך שאינן יוצאת ממעגל זה נעוצה בתפיסה הבעייתית – 'אין לנו מספיק כסף לשלם לגורם מקצועי כדי שזה ינהל עבורנו תהליכי פיתוח משאבים'. יש צורך בניהול מתמיד ושוטף על תהליכי גיוס תרומות לעמותות בכדי להבטיח תזרים הון שיאפשר התנהלות תקינה של העמותה. גיוס כספים הוא מקצוע לכל דבר, המצריך הכשרה וניסיון, ויש להשאיר אותו למקצוענים.
למאמר המלא…

מה בין גיוס משאבים לעמותה ובין מעבר בכירים בעולם העסקי לעבודה במגזר השלישי / חני סודרי
לאחרונה עסקו מספר כתבות ברשת האינטרנט בשאלה האם כדאי לבכירים בעולם העסקי לעשות את המעבר לעולם המגזר השלישי ולהפוך למנכ"לי עמותות. אחד הטיעונים נגד מתייחס לעובדה שמנכ"לי ארגוני המגזר השלישי מתעסקים בסופו של דבר בעיקר בגיוס מענקים לעמותות ולא בתפקיד ניהולי במובן אליו היו רגילים בעולם העסקי. אני סבורה שכניסתם לתפקידי ניהול בעמותות הינה דווקא הזדמנות לשנות זאת, ולהטיל על המנכ"ל את המשימה שהוא אכן אמור לבצע – הכתבת אסטרטגיה וקווים מנחים, ופיקוח על התנהלות העמותה בכדי לוודא שהכל אכן מתנהל באופן יעיל ומיטבי בהתאם לאסטרטגיה והקווים הללו. בכך, יוכלו לסייע לעמותות להתייעל וכתוצאה מכך להשיג תוצאות טובות יותר תהליכי גיוס כספים.
למאמר המלא…

מענקים לעמותות – כיצד מחולקת 'העוגה' בין העמותות בישראל / חני סודרי
ישנו פער עצום בין נתוני משרד המשפטים לגבי ארגוני המגזר השלישי בישראל ותוצאות מחקר שערך ארגון 'מידות'. נראה כי מספר העמותות הפועלות לקידום שינוי חברתי וסיוע לאוכלוסיות חלשות הינו נמוך בפועל באופן משמעותי והתקציבים מהם נהנות עמותות אלו נמוך גם הוא באופן ניכר. מצב זה מדגיש את החשיבות של התנהלות מקצועית של העמותות ושימוש בשירותי גיוס משאבים מקצועיים שיסייעו להשיג מענקים לעמותות הללו בהיקפים שיאפשרו להן להמשיך בפעילותן ואף להרחיבה.
למאמר המלא…

תפיסת הפילנתרופיה של בעלי ההון בארצות הברית / חני סודרי
ההבדלים בין דפוסי הפילנתרופיה בארץ לעומת אירופה וארצות הברית מוביל עמותות רבות לפנות לחו"ל להשגת המימון הדרוש להן, ולהפנות בקשות מימון לקרנות פילנתרופיות. אחת ההתפתחויות המעניינות והמשמעותיות שחלו בשנים האחרונות בעולם הפילנתרופיה, נכון להיום בעיקר בארצות הברית, חלה עם הקמת המיזם The Giving Pledge ('התחייבות נתינה' בתרגום לעברית).
למאמר המלא…

'זכור לאברהם' – קרן פילנתרופית / חני סודרי
קרן 'זכור לאברהם' נוסדה על ידי שלמה אדולפו פיצ'וטו, מיליארדר יהודי-ברזיאלי להנצחת זכר בנו אברהם, אשר נחטף ונרצח על ידי חברי כנופיה בברזיל. קרנות פילנתרופיות נבדלות אלו מאלו במאפיינים שונים, ביניהם תחומי הפעילות שלהן, וסוגי מענקים לעמותות שהן מחלקות. קרן 'זכור לאברהם' הינה דוגמה לקרן פילנתרופית אשר מחזיקה במטרה אחת ספציפית ומוגדרת והמענקים שהיא מחלקת הינם לצורך מימון פרויקטים של בנייה בלבד.
למאמר המלא…

גיוס משאבים מתורמים צפון-אמריקאים / חני סודרי
קיימים הבדלים בין דפוסי הפילנתרופיה בישראל לעומת צפון אמריקה. כדי שתהליך גיוס משאבים יישא פירות, מגייסי כספים צריכים לדעת מהן השאלות הנפוצות שמעלים תורמים צפון-אמריקאים.
למאמר המלא…

אישור ניהול תקין וחשיבותו לתהליכי גיוס משאבים / חני סודרי
ללא ספק, כיום המושג אישור ניהול תקין ידוע כמעט לכל מנהלי העמותות בישראל, אך בעוד ישנן עמותות שמחזיקות באישור זה, אחרות אינן מצליחות לעמוד בדרישות להשגתו, מה שמקשה עליהן לנהל תהליכי גיוס משאבים בהצלחה, ולהשיג מימון שיאפשר להן ניהול שוטף של העמותה והוצאה לפועל של פרויקטים.
למאמר המלא…

התפתחויות בעולם הפילנתרופיה בישראל לאורך השנים / חני סודרי
בשנות ה-90 של המאה ה-20, חל שינוי מהפכני בתרבות הנתינה, בפילנתרופיה בגישה להשקעה חברתית ובתחושת האחריות החברתית. יזמים רבים יכלו להשתתף בהצלחה העולמית, שבתורה תורגמה לרווח כלכלי פרטי, תהליך שהוביל לשינויים בעולם הפילנתרופי.
למאמר המלא…

פילנתרופיה בישראל – מה יכולות ללמוד ממנה קרנות פילנתרופיות / חני סודרי
קרנות פילנתרופיות יכולות להשיג הרבה מאד מהעמקת ההבנה של הפילנתרופיה הישראלית. הבנה כזו יכולה להביא לתובנות חדשות, למידה מיוזמות חדשניות, גילוי דרכים להשקעת המשאבים הפילנתרופיים בפרויקטים היעילים ביותר, אבל בעיקר, לחזק את הקשר עם ישראל.
למאמר המלא…

בקשת מענקים לעמותות מקרנות פילנתרופיות בחו"ל – למה זה כדאי ובאילו תנאים / חני סודרי
כל עמותה, ובוודאי עמותה חדשה, עומדת בשלב כלשהו בפני השאלה: "האם כדאי לעמותה להגיש בקשות מימון לקרנות פילנתרופיות?". התשובה היא כן, אך חשוב לעשות זאת נכון. אמנם קיימות בפני הזדמנויות רבות של מענקים לעמותות שמציעות קרנות פילנתרופיות רבות הפועלות ברחבי העולם, אך לפני הגשת בקשות, חשוב לעצור ולהבין כמה נקודות חשובות, ובכך להגדיל את סיכויי תהליכי גיוס משאבים כאלו להצליח.
למאמר המלא…

גיוס משאבים לעמותה – האם ניתן לחזות מראש כמה כסף תוכל העמותה להשיג בשנה? / חני סודרי
ללא ספק כל עמותה היתה שמחה לדעת מראש כמה כסף תוכל להשיג בתהליך גיוס משאבים בכל שנה נתונה. למרבה הצער, אין באמת 'כדור בדולח' שיכול לספק נתונים מדויקים, אך ישנם אלמנטים שיכולים לעזור לחזות במידה מסוימת את היקף המענקים אליו ניתן לצפות.
למאמר המלא…

מיתוג עמותה וחשיבותו בתהליך גיוס משאבים / חני סודרי
תהליך מיתוג של ארגונים, ובכלל זאת עמותות, כרוך באסטרטגיה, תכנון ומאמצים. מיתוג לא נכון יכול להשפיע לרעה על הצלחות העמותה בכל האספקטים, כולל בתהליכי גיוס משאבים. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בתקשורת לא נכונה מול קהלי העמותה לסוגיהם – מתנדבים, קולגות, תורמים, הקהילה וכל מי שבא במגע עם העמותה.
למאמר המלא…

ניהול נכון של תקציב העמותה / חני סודרי
עמותות רבות פועלות בניהול תקציב אפס, כלומר בכל שנה הן בונות את התקציב מחדש, בהתאם להערכה מחודשת של הצרכים בכל סעיף תקציבי. למראית עין, לניהול תקציב אפס יתרונות רבים. עם זאת, בהיבט של פיתוח משאבים לעמותה בטווח הארוך, ניהול תקציב אפס יכול להוות חיסרון.
למאמר המלא…

הצהרת המשימה של העמותה והשפעתה על תהליך פיתוח משאבים / חני סודרי
נוסח נכון ותמציתי של הצהרת המשימה או הצהרת השליחות (Mission Statement) של העמותה הינו בעל ערך רב לניהול יעיל של העמותה, רתימת העובדים והמתנדבים, פיתוח משאבים לעמותה ועוד. החשיבות של הצהרת משימה אפקטיבית גדולה היום עוד יותר מבעבר.
למאמר המלא…

חיוביות והיכולת לספר סיפור בכתיבת בקשות מענקים לעמותות / חני סודרי
בקשות מענקים לעמותות פעמים רבות מהוות את 'כרטיס הביקור' של העמותה, והן יוצרות את הרושם הראשוני לגביה אצל תורמים פוטנציאליים, בין אם מדובר על קרנות פילנתרופיות, גופים ממשלתיים, חברות עסקיות וכדומה.
למאמר המלא…

בניית תרבות ארגונית בעמותה / חני סודרי
תרבות ארגונית הינה מונח מוכר יותר מן העולם העסקי, אך היא אלמנט חשוב ובסיסי גם עבור עמותות. תרבות העמותה תעזור להגדיר ולמתג אותה ובהמשך לכך להכתיב את האנשים שייקחו חלק בפעילותה, העובדים והמתנדבים, שותפים וכן תורמים.
למאמר המלא…

עסקים חברתיים ופיתוח משאבים לעמותות / חני סודרי
בעשורים האחרונים אנו עדים להתפתחות סוג ארגונים חדש – עסקים חברתיים. לצד ההבנה של עמותות רבות בצורך לאמץ מודלים ניהוליים עסקיים כדי להגביר את ההצלחה בתהליכי גיוס כספים מקרנות פילנתרופיות, עמותות יכולות להרוויח משיתופי פעולה עם עסקים חברתיים ולהפוך אותם לאפיק נוסף בתהליכים אלו.
למאמר המלא…

הוצאות תקורה בארגוני המגזר השלישי / חני סודרי
תורמים פוטנציאליים בארץ ובעולם רואים בשלילה עמותות שהוצאות התקורה שלהן גבוהות יחסית, ונוטים שלא לתרום להן. זאת, בניגוד לעולם העסקי, בו משקיעים אינם רואים בכך בעיה או אינדיקציה לחוסר יעילות או אמינות של החברה העסקית. ללא ספק, התפיסה השלילית לגבי הוצאות תקורה במגזר השלישי מקשה על עמותות וארגונים אחרים ללא מטרות רווח בתהליכי גיוס משאבים.
למאמר המלא…

גיוס מענקים לעמותות הפועלות בתחום הדת / חני סודרי
כמו כל ארגוני המגזר השלישי, גם עמותות בתחום הדת תלויות במידה רבה בתרומות, מענקים ותמיכות בכדי להתקיים, להצליח לנהל פעילות שוטפת וכן לפתח ולהוציא לפועל פרויקטים. זאת, בין אם מדובר על בית כנסת, גמ"ח, עמותות לקידום אוכלוסיות דתיות וחרדיות ועוד. עליהן לבנות תכנית פיתוח משאבים אסטרטגית אשר תכוון לפניה לתורמים פוטנציאליים רלוונטיים במטרה למקסם את התוצאות.
למאמר המלא…

גיוס משאבים לעמותה – היתרונות של ליווי מקצועי / חני סודרי
המטרה העיקרית של הסתייעות בחברת גיוס כספים מקצועית ברורה מאליה – השגת מימון חיוני להתנהלות העמותה וקידום הפרויקטים שלה. ניהול מקצועי של תהליכי פיתוח משאבים מגדיל את סיכויי העמותה להשיג כספים בהיקפים גדולים יותר ופעמים רבות תוך זמן קצר יותר. עם זאת, ליווי של חברה מקצועית מגלם בתוכו מגוון יתרונות לעמותות, מעבר למטרה הברורה והמוגדרת של השירות.
למאמר המלא…

פיתוח משאבים לעמותות הפועלות בתחום החינוך והמחקר / חני סודרי
עמותות וארגונים אחרים ללא מטרות רווח בתחום החינוך והמחקר נהנו בשנת 2011 מאחוז ההכנסות הגבוהה ביותר מכלל הכנסות העמותות והמלכ"רים בישראל – 34.1%, סך של 15,771 מיליוני שקלים חדשים. רק 4.6% מהכנסותיהם היו מתמיכה ממשלתית. עובדה זו מדגישה את החשיבות של מציאת ערוצי מימון אחרים דוגמת קרנות פילנתרופיות בחו"ל בתהליכי פיתוח משאבים לארגונים אלו.
למאמר המלא…

סרטונים בתהליך גיוס כספים לעמותות / חני סודרי
אחת הדרכים האפקטיביות להביא לידי ביטוי את חזון העמותה, פועלה והישגיה היא באמצעות סרטוני תדמית. כיום ניתן בעלות יחסית נמוכה להפיק סרטוני תדמית לעמותה. סרטון ידוע כמדיה שמרבית האנשים יעדיפו על פני קריאת מלל או צפייה בתמונות, והוא מאפשר להציג ב-2-3 דקות את העמותה, החזון והסיפורים האנושיים שמאחוריה, באופן שתורמים פוטנציאליים יתחברו אליו בצורה הטובה ביותר.
למאמר המלא…

מיקור חוץ ממשלתי לשירותי רווחה ומשמעותו לתהליכי פיתוח משאבים לעמותות / חני סודרי
תמיכות ממשלתיות מהוות את אחד מאפיקי המימון של עמותות רבות בישראל, אך לאור הבעייתיות באופן ההתקשרות מול הגופים הממשלתיים, עמותות נדרשות לדאוג למימון נוסף בכדי להמשיך ולפעול ביעילות. עמותות אשר מספקות שירותי רווחה כחלק ממיקור החוץ של הממשלה יכולות להשיג יציבות כלכלית על ידי ניהול תהליכי פיתוח משאבים באופן מקצועי ויעיל.
למאמר המלא…
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן