כיצד תחום הפעילות של העמותה משפיע על תהליך פיתוח משאבים? / חני סודרי

בישראל פועלות עשרות אלפי עמותות העוסקות בתחומים שונים ומגוונים כגון רווחה, בריאות, חינוך, תרבות ואומנות, דת, סביבה ועוד. בעוד קיימות עמותות אשר מפעילות פרויקטים נקודתיים מאוד, אחר מפעילות פרויקטים ארוכי טווח לטובת כלל הציבור. תחום הפעילות של העמותה משפיע על תהליך גיוס כספים כבר בשלב איתור מקורות המימון האפשריים.

רצוי כי פיתוח משאבים לעמותות יתבסס על מגוון ערוצי מימון רב ככל הניתן, בדמות תמיכה ממשרדי ממשלה רלוונטיים לתחום הפעילות של העמותה, גופים ציבוריים אשר עוסקים בתחום זהה, קרנות פילנתרופיות בעלות מטרות משותפות וכן גופים עסקיים ותורמים פרטיים בעלי עניין אישי בתחום. לדוגמה, עמותה אשר מקדמת חינוך גבוה יכולה להפנות בקשות למענקים ותרומות למשרד החינוך, לאוניברסיטאות, לקרנות מחקר וקרנות פילנתרופיות אשר תומכות בפרויקטים העוסקים בחינוך, וכן לחברות ולתורמים פרטיים אשר הביעו בעבר עניין בקידום מטרות זהות או דומות.

שלב זה בתהליך גיוס משאבים הינו קריטי להצלחת המאמצים בשלבים מאוחרים יותר. מעבר לכך, יש להתאים את הפניה אל הארגון או התורם הספציפיים בכדי לנהל תהליך גיוס כספים אפקטיבי שבסופו יושגו תרומות לעמותות הנדרשות להתנהלותה השוטפת ולהוצאה לפועל של הפרויקטים המתוכננים.

תחומים פעילות ‘אטרקטיביים’ יותר ופחות בתהליכי פיתוח משאבים

מעבר לכך, בעולם הפילנתרופיה יש תחומים ‘אטרקטיביים’ יותר מבחינת הגופים התורמים לעומת תחומים בהם ישנה פחות נטייה לתמוך. גיוס כספים לעמותות העוסקות בפרויקטים הנוגעים לילדים נחשב לאחד התחומים הקלים ביותר. כמו כן, עמותות העוסקות במחקר וקידום אוכלוסיות הסובלות ממחלות קשות הנוגעות לפלחים רחבים באוכלוסייה כגון סרטן מצליחות להשיג פירות בתהליכי פיתוח משאבים. לעומת זאת, עמותות אשר עוסקות במחלות נפש, מחלות מהם סובלים לרוב קשישים דוגמת אלצהיימר או פרקינסון ומחלות מהן סובל אחוז קטן באוכלוסייה מתקשות להשיג מענה חיובי לפניות למימון.

עמותות העוסקות בזכויות בעלי חיים או איכות הסביבה חוות גם הן פעמים רבות קושי בתהליכי פיתוח משאבים, כמו גם עמותות אשר מקדמות אג’נדות חברתיות או פוליטיות בנושאים שנויים במחלוקת. תחום נוסף אשר עלול לחוות קושי בגיוס כספים הוא קבוצות מיעוטים. עמותות המקדמות אוכלוסיות של יוצאי אתיופיה או ברה”מ לשעבר, או עמותות לקידום האוכלוסייה החרדית בישראל.

גיוס כספים לעמותות בהנהלה חרדית

מעניין לציין שגם עמותות שבהנהלתן יושבים חרדים, אך מקדמות מטרות הנוגעות לכלל האוכלוסייה חוות גם הן קשיים. במקרים אלו, תחום הפעילות אינו האלמנט שמערים קשיים על תהליכי פיתוח משאבים אלא תפיסות ואמונות שליליות בהם מחזיקים תורמים מן המגזר העסקי ותורמים פרטיים בנוגע לחברה החרדית. בהתחשב בעובדה כי מעל 70% מן העמותות הפועלות בארץ הינן תחת הנהלה דתית או חרדית, תפיסות שליליות לגבי החברה החרדית משפיעות באופן משמעותי על הפעילות הפילנתרופית בישראל.

חברת גיוס כספים מקצועית ומנוסה בפיתוח משאבים לעמותות בתחומים שונים תדע כיצד להתאים את אופן ותוכן הפניה בהתאם לתחום הפעילות של העמותה כמו גם הגוף התורם אליו מתבצעת הפניה. לדוגמה, במקרה של גיוס כספים לעמותה בהנהלה חרדית ישנה חשיבות יתרה להדגשת הפעילות לקידום או סיוע לכלל החברה, תוך מתן דוגמאות לשינוי שפעילות העמותה יצרה בחייהם של אנשים מפלחים שונים באוכלוסייה. כמו כן, כאשר קיים מחסום מסוג זה בארץ, כדאי לפנות גם לערוץ של קרנות פילנתרופיות בחו”ל ובארה”ב בפרט, שם קיימות יותר אפשרויות מבחינת הגופים אליהם ניתן לפנות ותחומי העניין שלהם, וכן הקריטריונים לפיהם קרנות נענות לבקשות מימון, הנשענים יותר על תחום הפעילות של העמותה, מקצועיות התנהלותה בפרויקטים בעבר ומקצועיות מכתב הפניה, ופחות על העומדים בראש העמותה באופן אישי.

פיתוח משאבים לעמותות – אלמנטים נוספים שיש לקחת בחשבון

אספקט נוסף אליו יש להתייחס בהקשר של גיוס כספים לעמותות בישראל הוא המצב הפוליטי והביטחוני. שינויים במצב משפיעים באופן משמעותי על מאמצים להשגת תרומות לעמותות עבור יישובי הצפון או יישובי עוטף עזה, כאשר השפעה לעיתים על מאמצי גיוס כספים בארץ הינה שונה לעומת גיוס כספים בחו”ל עקב התפיסה הבינלאומית של ישראל. גם בהקשר זה, חשוב לנהל תהליכי פיתוח משאבים באופן חכם, תוך איתור הגופים אשר יתמכו בחברה הישראלית ובאוכלוסיות אלו בפרט גם בתקופות חירום, ואולי אף יותר בתקופות כאלו.

נקודה נוספת עליה יש לתת את הדעת בהכנת מכתב בקשה למימון היא העדפת תורמים לתמוך בעמותות אשר מכוונות ליצירת שינוי בר קיימא וארוך טווח בחברה, וזאת לעומת פרויקטים נקודתיים. קרנות פילנתרופיות, כמו גם ארגונים מן המגזר העסקי ואף תורמים פרטיים יטו יותר להיענות בחיוב לעמותות אשר מסייעות לדוגמה לאוכלוסיות מוחלשות להשיג עצמאות ויציבות בטווח הארוך לעומת עמותות אשר מספקות סיוע נקודתי קצר טווח.

עמותות אשר ישכילו להשקיע בפיתוח תשתית רחבה של ערוצי מימון ייהנו מיציבות ובטחון כלכלי בטווח הארוך. יש להשקיע בכוח אדם מקצועי ומנוסה בתחום או להסתייע בשירותי חברה חיצונית בכדי לבנות תכנית אסטרטגית ארוכת טווח לפיתוח משאבים וגיוס כספים עבור העמותה.

 

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן