חשיבותן של תכניות אסטרטגיות עבור עמותות ומלכ"רים / חני סודרי

 

ישנה חשיבות רבה בבניית תכנית אסטרטגית לעמותה או כל ארגון אחר ללא מטרות רווח. תכנית אסטרטגית מתווה את הדרך להוצאה אל הפועל של חזון הארגון, תוך ציון אבני דרך משמעותיות. כמו כן, תכנית זו מאפשרת מעקב, מדידה וניתוח לאורך זמן אחר הפעילויות השונות שלו, מידת הצלחתן וההגעה ליעדים מוגדרים מראש. ללא תכנית אסטרטגית, עמותות ומלכ”רים רבים נקלעים ל’מעגל קסם’ של עשייה ללא עצירה, ניתוח וביקורת.

כתוצאה מכך עמותות רבות נתקלות בקושי להגשים את חזונן ולהוציא אל הפועל פרויקטים. הקשיים יכולים להתבטא ברמת הפעילות מול הקהילה עצמה עמה אמורה להטיב העמותה או בפעילות לקידום אג’נדה מסוימת. בנוסף, הקשיים יכולים להתבטא בחוסר הצלחה בתהליכי גיוס כספים, תרומות ותמיכות, אשר יאפשרו הוצאה אל הפועל של הפרויקטים המתוכננים. חשוב להבין כי הוצאה לפועל של פרויקטים אינה אפשרית ללא השקעה בתהליך פיתוח משאבים אנושיים, כלומר העסקה והכשרה של כוח אדם מקצועי ומיומן, וכן בפיתוח משאבים פיזיים, לדוגמא השכרת משרדים ורכישת ציוד לעבודה השוטפת כמו גם לפרויקטים הספציפיים. המשאבים האנושיים והפיזיים תלויים במידה רבה במשאבים הפיננסיים העומדים לרשות הארגון. אלו האחרונים מתבטאים לרוב בהיקף הכספים שמצליחה העמותה לגייס באמצעות שיווק נכון ותהליכי גיוס תרומות לעמותות, מענקים ותמיכות.

בעוד קיימות עמותות אשר אינן מודעות כלל למקור הקשיים עמם הן מתמודדות, אחרות משכילות להבין את החשיבות שבבניית תכנית אסטרטגית לעמותה, ופונות לחברות מקצועיות אשר מציעות שירותי ליווי וייעוץ לגופים ללא מטרות רווח. לעיתים עמותות מסוימות מבקשות סיוע בפיתוח תוכנית אסטרטגית לאספקט מסוים בפעילותן דוגמת גיוס כספים לעמותות או בניית תכנית לפרויקט ספציפי. במקרים אחרים, מטרת הליווי המקצועי הוא להבין ראשית מדוע העמותה אינה מגיעות לתוצאות המבוקשות בפעילותה ולמה היא זקוקה בכדי להגשים את מטרותיה.

פעמים רבות, ליווי של חברה מקצועית מסייע לעמותה לייעל את עבודתה אם במסגרת הרמה האדמיניסטרטיבית במעגל העובדים המצומצם ואם ברמה הרחבה יותר של תפעול מערך מתנדבים נרחב. במקרים מסוימים ייעוץ של חברה חיצונית מתמקד בהנעת תהליכים פנימיים בארגון אשר יאפשרו גיוס כספים יעיל יותר, בעוד במקרים אחרים הוא מתמקד בבחינת האפשרות של פיתוח פעילויות מניבות הכנסה עבור העמותה. חשוב לציין כי מטרת הבחינה הזו היא לבדוק את הכדאיות שבהשקעה באפיק זה, שכן לעיתים ההכנסה הפוטנציאלית אינה מצדיקה את ההשקעה הדרושה ליצירתה, והשקעה זו אף יכולה לסכן את העמותה והמשך פעילותה במידה ולא תשא פרי.

מומלץ לפנות לחברה מקצועית העוסקת בליווי עמותות וארגונים ללא מטרות רווח אשר מציעה מגוון רחב של שירותים. חברה מקצועית תבחן את מצב העמותה ופוטנציאל הפעילות שלה ובהתאם לכך תבנה תכנית ליווי מותאמת אישית לצרכי העמותה.

 

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
Open chat
דילוג לתוכן