השפעת שיתופי פעולה בין עמותות על פיתוח משאבים / חני סודרי

 

קרנות פילנתרופיות בחו”ל מקבלות בכל שנה מכתבי בקשה למימון ממאות ואף אלפי עמותות וארגונים אחרים ללא מטרות רווח, בין  אם למימון הפעילות השוטפת שלהם או למימון פרויקטים ספציפיים. במצב בו בכל תחום עניין פעילות עמותות רבות במקביל, התחרות על מימון הקרנות גדולה וקשה ביותר.

בכדי להצליח בתהליך פיתוח משאבים, עמותות נדרשות לבדל את עצמן מעמותות אחרות אשר חולקות עמה את אותו תחום הפעילות, כך שבקשות המימון שלה יענו בחיוב. עם זאת, קיימת אפשרות נוספת אשר יכולה לסייע בניצול טוב יותר של המשאבים הקיימים וכן בתהליכי גיוס כספים, והיא יצירת שיתופי פעולה עם עמותות אחרות שעוסקות בתחום פעילותה או בתחומים משיקים.

בעוד  שיתופי פעולה ואף מיזוגים הינם פעולות רווחות במגזר העסקי, קשה למצוא דוגמאות להם במגזר השלישי. זאת, למרות שעמותות רבות יכולות להפיק רווחים רבים משיתופי פעולה עם עמותות אחרות שיבואו לידי ביטוי בהתייעלות, חסכון במשאבים והגשמה טובה יותר של מטרותיהן. ללא ספק, כאשר ישנן מטרות משותפות, איחוד כוחות, משאבים וידע יכול לעזור להגיע לתוצאות
טובות יותר בקידומן.

התייעלות בניהול משאבים עבור הפעילות השוטפת של העמותה

שיתוף פעולה עם עמותות אחרות יכול להביא לחיסכון בעלויות התפעול השוטפות. לדוגמא, לרוב השכרת שטח משרדים גדול יותר במשותף וחלוקת הארנונה בין העמותות ישתלמו יותר מהשכרת משרד בנפרד. כמו כן, העמותות יוכלו במקרים רבים ליהנות משירותים שונים שיוצעו להן בעלויות מוזלות יותר.

פיתוח משאבים – גיוס תרומות לעמותות

בנוסף לחסכון בעלויות השוטפות, שיתוף הידע, הניסיון והקשרים שהצטברו בכל עמותה יביא להתייעלות ולהשגת המטרות המשותפות בצורה טובה ומהירה יותר, בין היתר גם בכל הנוגע לתהליכי גיוס כספים לעמותות פיתוח משאבים.

לרוב החשש של עמותות משיתופי פעולה נובע מתפיסה לפיה אלו יובילו לאיבוד הבידול של העמותה ואיבוד תורמים. למעשה, נראה כי ההיפך הוא הנכון. כאמור, המצב הקיים בו יש ריבוי עמותות אשר פועלות בתחום אחד מביא לתחרות רבה ולסיכוי נמוך יותר לזכות בתרומות ומענקים מגורמים שונים, מתמיכה ממשלתית, תורמים פרטיים ועד קרנות פילנתרופיות.

עמותות מתקשות להתבסס ולהתפתח עקב הקושי להשיג תרומות הן לתפעול השוטף שלהן והן להוצאה לפועל של פרויקטים. מן הצד השני, קרנות פילנתרופיות, גופים ממשלתיים ותורמים בעלי הון, מבקשים להעניק תרומות לעמותות מבוססות, כאלו אשר ירגישו ביטחון כי הינן יציבות ויוכלו להגשים את הפרויקטים בהצלחה. ב’מעגל קסמים’ זה, שיתוף פעולה עם עמותות אחרות יכול לאפשר לעמותות להתפתח ולהתבסס שכן ההשקעה הדרושה לשם כך תתחלק ביניהן. איחוד כוחות יאפשר לעמותות התרחבות תחומי פעילות ו/או אזורי פעילות ואוכלוסיות יעד, תוך חסכון בעלויות השונות הכרוכות בהוצאה לפועל של פרויקטים.

תורמים נוטים להיענות בחיוב לבקשות תרומות לעמותות אשר פועלות ביעילות תחת ניהול מקצועי, ומאמצות לשם כך תפיסות מן העולם העסקי. מבחינה זו, תורמים ישמחו לתמוך ולממן פרויקטים בהובלה משותפת של שתי עמותות או יותר, אם יוצגו תוך הדגשת צעדי ההתייעלות והחיסכון במשאבים.

ללא ספק, חשוב ביותר לבחור את העמותה עמה נכון לשתף פעולה, בכדי להבטיח שכל אחד מן הצדדים המעורבים ירוויח מכך. שיתוף פעולה בין עמותות אשר מעניקות שירותים משלימים בתחום פעילות משותף הינה דוגמה טובה למצב בו העמותות יוכלו להרוויח מכך. בכדי להבטיח את הצלחת שיתוף הפעולה חשוב להגדיר את מטרותיו והאופן בו יבוא לידי ביטוי ולוודא כי ביכולת העמותות לבנות את המערך הדרוש לו, מבחינה ארגונית ופיננסית.

 

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן