הכנסה עצמית כאמצעי להגברת היציבות ולהגדלת היקף התרומות לעמותה / חני סודרי

 

בישראל כיום עמותות רבות מצליחות בקושי רב “לגמור את החודש” ומתקשות להוציא לפועל את הפעילות החברתית שלהן, כל שכן להתפתח ולגדול. המשבר הכלכלי העולמי ב-2008 גרם לפגיעה קשה לרוחב המגזר השלישי כולו, ולמעשה מאז ענף זה לא  התאושש. עמותות אשר התבססו על תרומות ותמיכות בלבד חשו עד כמה הבסיס שלהן רעוע. לא פעם, עמותות מתקשות לתכנן קדימה לטווח הארוך, ואף לא לשנה או לשנתיים הקרובות. הרוב הגורף של העמותות, בין 80 ל-90 אחוזים מהן, אשר תלויות באופן גורף בהצלחת תהליכי גיוס כספים, נמצאות למעשה במעגל תמידי של הישרדות, עקב אי הביטחון בתזרים הפיננסי.

עקב מצב זה החלו להתפתח ארגונים חדשים המכונים “עסקים חברתיים”. ארגונים אלו מחזיקים במטרות חברתיות אך עושים שימוש בשיטות מן העולם העסקי ופועלות בשוק העסקי בכדי להגשימן. מעבר למטרות חברתיות אלו, ארגונים אלו הינם בעלי כוונות רווח. היות וארגונים אלו אינם בדיוק שייכים למגזר העסקי אך גם  אינם עמותות המשתייכות למגזר השלישי, יש שרואים בהם חלק ממה שהם מכנים “המגזר הרביעי”.

היווצרות ארגונים מסוג זה נבע מן ההבנה שהעולם העסקי והחברתי אינם חייבים לפעול במנותק זה מזה, וחיזק אותה גם בקרב ארגונים ממשלתיים, עסקיים ופילנתרופיים רבים אשר נרתמים לסייע להם. עמותות ייטיבו אם ישכילו להבין את המגמה הגוברת בקרב תורמים פוטנציאליים לתמוך בארגונים מסוג זה ולערוך שינויים בתפיסתן ובדרך התנהלותן.

בראש ובראשונה, ייצור מקורות הכנסה עצמיים על ידי פיתוח והפעלת פרויקטים מניבי הכנסות יסייע לעמותות להגביר את יציבותן. הכנסה עצמית שוטפת תמנע מצב בו עמותה תתבסס באופן בלעדי על תרומות וכל ירידה בהיקפן יביא למשבר ואף יסכן את המשך קיומה.

בנוסף, ייצור מקור הכנסה עצמית יסייע להגדיל את היקף התרומות שמושג בתהליכי גיוס כספים לעמותה במידה ואלו ינוהלו בצורה מושכלת. קרנות פילנתרופיות וכן תורמים פרטיים בעלי הון יטו יותר לענות בחיוב לבקשות לתרומות במידה ויקבלו את הרושם כי מדובר בעמותה יציבה אשר מסוגלת להוציא לפועל את הפרויקטים לשמם היא מגייסת כספים. יהא מקור התרומה אשר יהא, הגוף התורם ירצה לדעת כי כספו ינוצל כהלכה ואכן יגרום לשינוי.

מעבר לכך, חשוב להבין כי רוב האישים הבולטים בעולם הפילנתרופיה, בין אם הם עומדים בראש קרנות פילנתרופיות, חברות עסקיות התורמות לעמותה או תורמים מהונם הפרטי, הינם אנשי עסקים או בעלי רקע בתחום העסקי והניהולי. כתוצאה מכך, הסיכוי כי יענו לבקשת תרומה לעמותה גובר כאשר הם חשים כי העמותה מתנהלת באופן נכון בעיקר מבחינה פיננסית אך גם מבחינת אספקטים נוספים הנושקים לעולם העסקי דוגמת ניהול כוח אדם, ניהול פרויקטים וכו’. לכן, עמותות אשר מחזיקות בעולם המושגים הפילנתרופי כמו גם העסקי יגיעו להישגים טובים יותר בכל הנוגע לתהליכי פיתוח משאבים.

במידת הצורך, ובעיקר בשלבים הראשונים בחיי העמותה, מומלץ להסתייע בשירותי חברה מקצועית המציעה ליווי וייעוץ לעמותות. הידע והניסיון של חברות כאלו יכול לשרת עמותה בשלבי ההתבססות הקריטיים שלה. גם עמותות ותיקות יותר יכולות להפיק תועלת משירותי חברות אלו, שכן ניהול פיתוח משאבים ובכלל זאת גיוס כספים מקרנות ואפיקי מימון אחרים דורש העסקת אנשי מקצוע והכשרה שוטפת שלהם לאורך זמן. עובדים אלו ידרשו להתמקד בפעילות זו בלבד לאורך השנה, בכדי להגיע לפירות המיוחלים. פנייה לשירותי חוץ יכולים פעמים רבות להביא לתוצאות מהירות וטובות יותר ולאו דווקא בעלות גבוהה יותר מהעסקה והכשרה של עובד מתוך העמותה.

התקשרו עכשיו

גלילה לראש העמוד
Open chat
דילוג לתוכן